Teknoloji, her geçen gün hayatımızın daha fazla alanına, daha hızlı bir şekilde nüfuz ediyor ve baktığımızda bu hızlı değişim, iş dünyasından günlük hayata kadar hemen her alanda kendini belli ediyor. Tabii ki bu büyük değişim, 2024 yılında da hiç hız kesmeden devam ediyor olacak. Dolayısıyla, sektörden bağımsız olarak hemen her markanın ve bireyin bu trendleri takip etmesi, rekabetçi kalabilmeleri ve yenilikçi çözümler sunabilmeleri için hayati önem taşıyor.

İşte yeni yılda adını sık duyacağımız, ve kimsenin geri kalmaması gerektiğini düşündüğümüz 5 teknoloji trendi…

1- AI Teknolojilerinin Yükselişi

Son yıllarda büyük bir sıçrayış gösteren, 2023 yılında ise pek çok iş sahibi ve çalışanın en büyük yardımcısı haline gelen yapay zeka uygulamaları, tahmin edilebileceği gibi 2024 yılında da profesyonel hayatımızda büyük rol oynamaya devam edecek. Bir yandan yapay zeka insanın yaptığı her işi yapabilir mi/ne kadar iyi yapabilir tartışmaları devam ederken, bu teknolojinin tartışmasız daha uygun maliyetli ve tabii ki çok daha hızlı olması, anlaşılır şekilde farklı sektörlerde kullanımının artacağı anlamına geliyor. Tabii bu noktada doğal olarak yapay zekanın ne ölçüde, nereye kadar kullanılması gerektiği, ayrıca sorumluluk sahibi şekilde kullanılması için neler yapılması gerektiği gibi konular da daha sık tartışılır hale gelecek.

2- Sanal & Artırılmış Gerçeklik

Yapay zekadan sonra belki de son yılların en çok gündem olan ve neredeyse onun kadar heyecan verici bir diğer teknolojik gelişi ile devam edelim… Sanal gerçeklik (VR – Virtual Reality) ve artırılmış gerçeklik (AR – Augmented Reality) teknolojileri, eğitimden eğlenceye, farklı pek çok alanda daha sık karşımıza çıkmaya başlayacak. Özellikle de pazarlama sektöründe, müşteri deneyimini zenginleştirmek adına bu teknolojilerden yararlanılacak. Yüksek maliyetli bu teknolojilerin daha kişisel kullanımlar söz konusu olduğunda çok yakın gelecekte tam anlamıyla yaygınlaşacağını söyleyemeyecek olsak da, kendileriyle profesyonel anlamda daha sık karşılaşacağımız bir gerçek gibi duruyor…

3- Nesnelerin İnterneti (IoT – Internet of Things)

Nesnelerin İnterneti de (IoT), günlük hayatımızda ve profesyonel dünyada daha fazla yer kaplayacak. Akıllı evlerden akıllı sağlık teknolojilerine, birçok alanda zaten hayatımızda rol oynamaya başlamış olan IoT cihazları, artık daha da fazla kullanılmaya başlayacak. Bu cihazlar, veri toplama ve analiz etme konusunda önemli bir rol oynayarak, daha akıllı ve etkili çözümlerin geliştirilmesine olanak sağlayacak.

4- Siber Güvenlik

Hem kişisel hem profesyonel hayatın bu kadar dijitalleşmesinin doğal bir sonucu olarak, siber güvenlik teknolojilerinin önemi de tabii ki artıyor… Başka bir deyişle, 2024 yılında, hem işletmeler hem de bireyler, çeşitli veri ihlallerine ve büyük kayıplara yol açabilecek ciddi siber saldırılara karşı çok daha etkin koruma yöntemleri geliştirmek zorunda kalacak. Elbette bu alanda da yapay zeka ve otomasyonun kullanımı, tehditleri daha hızlı tespit etme ve zamanında & doğru müdahale etme konusunda önemli olacak.

5- Doğa Dostu Teknoloji

Küçük ya da büyük, ölçeğinden bağımsız olarak profesyonel süreçlerin sürdürülebilir bir şekilde yürütülebilmesinin belki de hiç olmadığı kadar önemli olduğu bir çağdayız. Dolayısıyla, aslında çok da yeni olmayan ama her zaman iyileştirilmeye müsait olan -ve neyse ki herkesin git gide daha da bilinçlenmekte olduğu- sürdürülebilir yaklaşım, 2024’te de teknolojik ilerlemenin ve teknoloji kullanımının önemli ön koşullarından bir tanesi olacak. Buna ek olarak, bireyler de, hem profesyonel hem kişisel anlamda, doğa üzerindeki kişisel etkilerinin minimize etmek için de teknolojiden yararlanabilecekler.