Son hızla gelişen günümüz teknolojisi, her geçen gün yeni haberler ile bizi heyecanlandırmayı başarıyor. Apple’ın büyük merakla beklenen yeni “oyuncağı” Vision Pro da bunlardan bir tanesi… 2023 haziran ayında tanıtımı yapılan ve tüm dünyada büyük ilgi uyandıran Apple Vision Pro, Apple CEO’su Tim Cook tarafından “geleceğin ürünü” ve “ilk giyilebilir bilgisayar” olarak tanımlanıyor.

İlk giyilebilir bilgisayar betimlemesi biraz abartılı gelmiş olabilir ama Vision Pro’ya yakından baktığımızda Tim Cook’un hiç de haksız olmadığını fark edeceğinize eminiz.

Apple Vision Pro’nun teknik özelliklerine geçmeden önce hayatınıza neler katabileceğinden az da olsa bahsetmek istiyoruz.

  • Apple Vision Pro sayesinde görüntülü görüşmelerinizi daha gerçekçi bir şekilde hayata geçirebilirsiniz.
  • Film ve dizileri şu ana kadar hiç olmadığı kadar etkileyici bir şekilde deneyimleyebilirsiniz.
  • Eski fotoğraflarınızı ya da videolarınızı sanki o anı yeniden yaşıyormuş gibi inceleyebilirsiniz.
  • Dijital içerikleri fiziksel alanınıza dahil ederek “uzamsal” çağın içerisine giriş yapabilirsiniz.

Bunlar basit bir şekilde Apple Vision Pro hakkında fikir sahibi olmanız için sunduğumuz bilgiler… Havada asılı duran haberler, istediğiniz genişlikte izleyebileceğiz filmler ve diziler, sesle ya da el hareketlerinizle dilediğiniz gibi şekillendirebileceğiniz dijital ortamlar, sanal klavyeler ve çok daha fazlası Apple Vision Pro içerisinde yer alıyor.

Şimdi Apple Vision Pro’nun özelliklerine geçiş yapabiliriz.

Apple Vision Pro’nun Özellikleri

Tasarımsal olarak yüze temas eden bölümünde kumaş tercih edilen ve pedlerle kafa bölümüne yumuşak bir alan sunan Apple Vision Pro, lamine cam ve alüminyum alaşımlı çerçevesi ile de şık bir görünüm veriyor. Üzerinde yer verilen digital crown sayesinde çoklu yönetim imkânı sunan bu ürün, gelişmiş kamerası ile muhteşem bir görüntü sunarken, sensörleri sayesinde de el hareketlerini fark etmenize imkan tanıyor.

Apple Vision Pro’da yer verilen hoparlörler hem FaceTime görüşmelerinde hem de dizi-film izleme gibi aktivitelerde daha önce yaşamadığınız bir tecrübe edinmenize fırsat tanıyor. Özel olarak üretilen Micro-OLED ekran, her bir göze 4K TV’den daha fazla piksel sunarak muhteşem bir netlik ile görsel şölen yaşamanızı olanaklı kılıyor.

Apple Vision Pro’nun özelliklerini elimizden geldiğince anlatmaya çalıştık. Ürün, tabii ki daha birçok ilginç özelliğe sahip… Eğer bu ürün hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Apple’ın global web-sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Şimdi, en çok merak edilen konu olan Apple Vision Pro’nun fiyatına geçiş yapabiliriz.

Apple Vision Pro’nun Fiyatı

Apple Vision Pro, henüz Türkiye’de satışa sunulmadı ve Türkiye fiyatı hakkında şirketten bir açıklama da gelmedi. Amerika üzerindeki satış fiyatının 3.499 dolar olacağının açıklanması Türkiye fiyatı hakkında sadece tahminlerde bulunmamıza yardımcı oluyor. Burada Apple Vision Pro Türkiye fiyatı hakkında tahminlerde bulunmaktansa Apple’ın bir açıklama yapmasını beklemek ve en doğru bilgiyi almak hepimiz için en iyisi…

Apple Vision Pro Ne Zaman Çıkacak?

Bu arada Apple Vision Pro 2024’te satışa sunulacak ve yapılan son açıklamaya göre ilk yıl 1 milyon olarak tahmin edilen satış hedefi, 400 binden az Vision Pro üretimi gerçekleşeceği için hayal olacak gibi görünüyor. Micro-OLED ekran tedariğinde yaşanabilecek sıkıntıların göz önünde bulundurulduğu farklı açıklamalar da – tek üretici Luxshare’den gelen açıklamalar – ilk yıl üretimin 150 bin bandında olacağını ön görüyor.

En iyisi beklemek ve tüm bu detaylara en doğru şekilde zamanla ulaşmak!