Başarı hikayeleri girişimcilik dünyasında oldukça popüler. Bu hikayeler girişimcilerin ilham alıp motivasyonlarını artırmaları için önemli olsalar da çoğunlukla sadece buz dağının görünen kısımlarından bahsetmeleri girişimcilere zarar verebiliyor. Çünkü bazen bu hikayeler başarılı girişimcilerin yaşadıkları zorlukları veya nasıl bir noktadan başladıklarını betimlemekte yetersiz kalıyor.
Girişimciler kendi küçük projeleriyle başarısını kanıtlamış girişimleri karşılaştırma hatasına düşüyor ve bu da onları kendi girişimleri için daha karamsar yapabiliyor. Ancak gerçek şu ki girişimcilerin unutmaması gereken asıl şey başarının aslında başlangıçlarda ya da diğer deyişle başlamakta gizli olduğu.
Bu yazımızda etkileyici başarı hikayelerine sahip şirketlerin başlangıçta nasıl bir noktadan başladıklarından bahsedeceğiz.

Twitter

Twitter 2006’da tam olarak böyle gözüküyordu. 2006 yılı için bile gerçekten kötü bir arayüz tasarımı. Ancak bu haliyle bile fark yaratmayı başarabildi çünkü Jack Dorsey ve ortaklarının kafalarındaki projenin hayata geçirilmiş haliydi. Bugün Twitter’ın aylık 328 milyon aktif kullanıcısı var ve oldukça başarılı bir arayüze sahip.

Apple

Apple’ın küçük bir garajdan, üniversite mezunu dahi olmayan iki gencin ortaklığı ile başlayan hikayesini çoğumuz biliyoruz. Apple bugün dünyanın en değerli ikinci şirketi ve teknolojiye dünyada yön veren en önemli şirketlerden biri. Jobs ve Wozniak Apple’ın hikayesinde başlamak ve başarılı olmak için büyük bütçelere ya da havalı ofislere ihtiyaç olmadığını kanıtladı.

Facebook

Harvard’da bir yurt odasında kurulan Facebook, bugün dünyanın en büyük soysal medya ağı konumunda.  Çok küçük bir bütçeyle ancak başarılı bir MVP örneği ile kurulan hikayesi de başlangıçların büyük olanaklar gerektirmediğini kanıtlar nitelikte.

Airbnb

2007 yılında, Brian Chesky ve Joe Gebbia kendi işlerine kurmak için San Fransisco’ya taşındılar ancak kirayı ödemek büyük bir sorundu. Bu sorunu çözmek için o günlerde şehirde düzenlenecek bir tasarım konferansını fırsata çevirdiler. Civardaki tüm oteller doluydu ve konferansa gelen katılımcıların kalacak yere ihtiyaçları vardı. Bunu öğrenen Chesky ve Gebbia Air and Breakfast adını verdikleri basit bir internet sitesi kurup dairelerinin fotoğraflarını bu siteye yüklediler ve ücret karşılığında 3 misafiri ağırlayabilecekleri ilanını verdiler. Böylece bugünkü milyar dolarlık Airbnb ortaya çıkmış oldu. Chesky ve Gebbia basit başlamışlardı ancak bu Airbnb’nin başarı hikayesinin başlangıcı için yeterliydi.