Problem çözmek için beyin fırtınalarından yararlanmak, en doğru çözümleri üretmek için etkili bir yöntem. Bununla birlikte, ekibinizle beyin fırtınası oturumları yapmadan önce bilmeniz gerekenler var.  Renkli kalemleri ve büyük boyutlu kağıtları kullanmak eğlenceli olabilir ancak bir sonraki beyin fırtınası toplantınızdan en iyi şekilde faydalanabilmek için hazırlık yapmanız önemli.
Yıllardır süren araştırmalar, beyin fırtınası yapan grupların tek başına çalışan ve daha sonra fikirlerini birleştiren insanların sayısından çok daha az fikir üretebildiğini gösteriyor. Bu yüzden grup halinde beyin fırtınası oturumu gerçekleştirmeden önce, katılımcılardan bireysel olarak beyin fırtınaları yapmalarını istemek daha verimli sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Yaratıcılık hassas bir süreçtir

Beyin fırtınası oturumlarında, katılımcıların perspektiflerini yeni fikirler üretmeleri için zorlamak yerine uzlaşma sağladıkları fikirlerin üzerine gitmeniz gerekir.  Bu yolu izleyerek, beyin fırtınalarında mevcut fikirleri değerlendirip onları geliştirmek için çalışmanız, oturumlarınıza bir amaç ve yapı kazandıracaktır. Ayrıca oturumun başında hedef belirlemek, örneğin internet sitenizdeki kullanıcı deneyimini geliştirmenin 10 yolunu bulmaya çalışmak gibi, fikirleri geçerli bir çözüm haline getirmeyi kolaylaştıracaktır.

Eleştiriler yapıcı olduğu sürece değerlidir

Kimi uzmanlar eleştiriyi yaratıcı sürecin önemli bir parçası olarak görürken, kimileri ise beyin fırtınası sürecinde izin verilmemesi gereken bir tutum olduğuna inanıyor.  Aslında her iki bakış açısının da doğru olduğu söylenebilir. Eleştiri, bir fikrin zayıf noktalarına işaret etmek ve potansiyel sorunları vurgulamak için önemlidir.
Bununla birlikte, beyin fırtınası sürecinde, eleştirilerin yapıcı olması ve katılımcıların özgürce katkıda bulunmaya devam etmeleri oldukça önemlidir.  Oturumunuza eleştiri yasağı koyarak yaratıcılığın önünü olabildiğince açmak isteyebilirsiniz ancak beyin fırtınasından sonra uygulanabilir çözümler üretmek için eleştirinin oldukça faydalı bir araç olabileceğini de göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Beyin fırtınası yaparken konunun dağılmasının önüne geçin

Beyin fırtınasında özgürce fikir alışverişlerinde bulunmak, beyin fırtınalarının verimi için önemli bir  şart. Ancak beyin fırtınası oturumlarında konunun dağılması ve bazı katılımcıların diğerlerine göre daha çekingen bir tutum sergileyip yeterince katkıda bulunamamaları  yaygın olarak yaşanan bir durum. Bu gibi durumların önüne geçmek için oturumlarınızda moderatörlük görevini yürütecek birini bulundurmanız, beyin fırtınalarının verimi için gerekli olacaktır. Bu kişi aynı zamanda not alma ve oturumun bir özetini oluşturma sorumluluğunu da üstlenebilir.

Beyin fırtınası bittikten sonra dikkat edilmesi gerekenler

Beyin fırtınası oturumlarında harcadığınız zamanın ve çabanın bir sonucu olarak yeni fikirlerin meyvelerini toplamayı umuyor olmanız gayet doğal. Ancak bu bazen göründüğü kadar kolay olmayabiliyor.
Yeni fikirleri uygulanabilir hale getirmemek, beyin fırtınalarının sonunda yapılan en büyük hatalardan. Oturumun hemen ardından beyin fırtınasının bir özetini yapmak, olumsuz sonuçların önüne geçmek için kullanılabilecek bir teknik. Ayrıca kulağa iyi gelen fikirlerin prototiplerinin oluşturulması için ekipler kurarak oturumlarınızdan daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.
Unutmayın beyin fırtınası yapmak yalnızca başlangıç aşamasıdır ve toplantılarınızı verimli yapacak olan fikirlerin uygulanıyor olmasıdır.

Modern beyin fırtınası teknikleri

Uyguladığınız beyin fırtınası formatı doğru sonuçları vermiyorsa, sizin için uygun olduğunu düşündüğünüz modern teknikleri de kullanmanız mümkün.

Stephadder Tekniği

Bu yöntem, katılımcıların fikirlerini ayrı ayrı olarak dile getirmesini sağlayarak her birini beyin fırtınası oturumuna entegre eder ve bazı katılımcıların fikirlerinin diğer katılımcılarınkilere göre daha yüksek sesle dile getirilmesinin önüne geçer.

Tersine Beyin Fırtınası

Bu yöntem konuşulan fikirler üzerine güncel bir soruyla başlar ve konunun kökenini bulmaya çalışır. Çözümleri daha zor olan konuları değerlendirmek için kullanılır.

Rolestorming

Bu yöntem ise sorunlara farklı açılardan bakabilmek için oldukça kullanışlıdır. Yöntemde beyin fırtınası oturumundaki bir grup ya da kişi, müşterilerin veya rakiplerin rolünü üstlenerek zorluklara ve ihtiyaçlara karşı tarafın bakış açısıyla bakılmasını sağlar.