Elon Musk meşgul bir adam. 6 çocuk sahibi, Hollywood’un güzel yıldızları Amber Heard ile birlikte, sürekli medya ilgisine kalan bir adam olmanın yanında 3 dünya devi şirketin yöneticiliğini layıkıyla yerine getiriyor. Üstelik bunların yanında yer altı otobanları inşa etmek ya da vakumlu tünellerde giden çok hızlı trenler üretmek gibi ‘hobi’ projelerine de zaman ayırabiliyor.

Büyük şehirlerde zamanın ne kadar hızlı akıp gittiğini düşününce Elon Musk’ın yaptıklarını bir ömre sığdırmak neredeyse imkansız gibi görünüyor. Peki 45 yaşındaki girişimci tüm bunları nasıl başarıyor? Gelin Elon Musk’ın bazı alışkanlıklarına yakından bakalım.

Güne başlangıç
Elon Musk güne sabah 7’de başlıyor ve genellikle günde 6 saat uyuduğunu söylüyor. Kısacası pek erken uyumak gibi tercihi yok ama uykuyu da pek sevdiği söylenemez.

En önemli alışkanlık: duş
Elon Musk en önemli alışkanlıklarından birini her sabah duş almak olduğunu söylüyor. Asla duş almada dışarıya adımı atmak istemiyor.

Kahvaltı: pas
Elon Musk kahvaltıyı genelde pas geçiyor ve evden kahvaltı etmeden çıkıyor. Ünlü girişimci gün içerisinde bir kahve içip, hızlıca bir omlet yiyecek vakit bulduğunu söylüyor.

5 dakikalık planlar
Elon Musk gününü genellikle 5 dakikalık bölümler halinde planlıyor, çok detaylı bir iş planı yapıyor ve plana sadık kalmaya büyük önem veriyor. Musk’ın haftada 85 ile 100 arasında çalıştığı ve zamanının büyük bir bölümünü mühendislik ve tasarıma harcadığı biliniyor.

Farklı şehirler
Elon Musk’ın hiçbir günü aynı değil. Örneğin pazartesi ve cuma günleri Los Angeles’ta SpaceX şirketinde çalışan girişimci, çarşamba ve perşembe günleri ise San Francisco’daki Tesla’da olmayı tercih ediyor. Ayrıca hafta yarım gününü de yapay zeka gibi konulara ayırdığını söylüyor.
Hafta sonları biraz değişkenlik gösteriyor olsa da Musk genellikle cumartesi günleri çalışmayı tercih ediyor. Pazar günleri ise malikanesinde dinleniyor.

Çocuklar ve iş aynı anda
Eski eşlerinden 6 çocuk sahibi olan Elon Musk, çocuklarıyla genellikle pazar günleri vakit geçiriyor. Ancak bu tamamen onlara ayırılmış bir zaman değil. Bir röportajında ”çocuklara ayırdığım zamanda bir yandan çalışmazsam işlerimi yetiştirmem pek mümkün olmaz” diyen Musk onların yanındayken maillerini cevaplamaya çalışıyor.

Gizli e-posta adresleri
Elon Musk telefonla konuşmayı pek tercih etmiyor. Bunun vakit kaybettireceğini düşünen Musk, genellikle e-posta üzerinden iletişimde olmaya çalışıyor. E-posta adreslerinin binlerce mesajla dolmasını engellemek için de genellikle pek az kişiye direkt mesaj atıyor. Böylece e-posta adreslerini gizli tutabiliyor.

Öğlen yemeğine vakit yok
Elon Musk öğle yemeklerini de tıpkı kahvaltı gibi pas geçmeyi tercih ediyor. Çoğu zaman toplantılarda ya da kısa boş vakitlerinde hızlıca atıştırmaya çalışıyor. Fakat akşam yemeklerinde durum farklı. Genellikle önemli kişilerle yemek yemeye çalışan Musk, bu ortamlarda yemeği biraz fazla kaçırabildiğini de itiraf ediyor.
Pek formda bir görüntü vermese de yine de hafta 2-3 kez spor salonuna giderek kilo almamaya çalışıyor.

Parti zamanı
Elon Musk’ın eğlence için pek zamanı kalmadığını tahmin edebilirsiniz. Boş zaman bulduğunda genellikle kitap okumayı tercih eden girişimci buna rağmen partileriyle de ünlü. Özellikle şirketlerindeki kutlamalara büyük önem veren Musk, zaman zaman çılgın şeyler yapmaktan da kaçınmıyor.

Uyku zamanı
Yorucu bir günün ardından Elon Musk genellikle gece 1’de uyuduğunu söylüyor. Başta da belirttiğimiz gibi kendisi uykuyu pek sevmiyor. Zira sabah 7’de kaldığı yerden tempoya devam edecek enerjiyi toplamış oluyor.