Her geçen yıl daha da dijitalleşen dünyamızda, hemen her şey gibi, çalışma biçimleri de bu büyük dönüşümden etkilendi. Özellikle de pandemi sürecinde önce mecburen başlayan uzaktan çalışma (remote working) sistemi, sonrasında da her sektörden ve farklı pozisyondan pek çok çalışan için öncelikli tercih haline geldi. Son yıllarda git gide daha sık duyduğumuz “dijital göçebelik” kavramı da, değişen dünyamızla birlikte değişen çalışma biçimlerinin belki de en popülerlerinden birisi. Peki tam olarak dijital göçebelik nedir? Dijital göçebe olmak için ne gerekir? Bu soruların ve daha fazlasının yanıtını, bu yazımızda bulabilirsiniz…

Dijital Göçebe Nedir?

Dijital göçebe, ya da artık dilimizde de zaman zaman kullanıldığını gördüğümüz İngilizce tabirle “digital nomad”, basitçe, belli bir fiziksel lokasyona bağlı olmayan, işlerini uzaktan yapabilen ve bu imkân ile sürekli yer değiştirerek farklı lokasyonlarda çalışan bireyleri ifade eder.

Burada, dijital göçebeler ile diğer uzaktan çalışanları birbirinden ayırmak gerekiyor. Günümüzde, yazının başında da belirttiğimiz gibi pek çok kişi “remote” işlerde, evlerinden çalışabiliyor. İkisinin de ortak özelliği çalışabilmek için bir bilgisayar ve internet bağlantısından fazlasına ihtiyaç duymamaları olsa da, dijital göçebe terimi; çoğunlukla, zaman içinde çalıştıkları ülke, şehir ya da lokasyonları değiştiren, farklı dönemlerde farklı yerlerde çalışan, hareket halinde yani aslında göçebe olan kişileri kapsıyor. Başka bir deyişle, dijital göçebelik, bir anlamda yalnızca bir çalışma biçimi değil, aynı zamanda hayat tarzı tercihine dönüşüyor.

Nasıl Dijital Göçebe Olunur?

Tam anlamıyla bir dijital göçebe olarak yaşayabilmek ve bu şekilde başarılı olabilmek için, belli şartların yerine getirilmesi gerekiyor tabii. Dijital göçebe olarak yaşamını sürdüren kişilerin ortak özelliklerine baktığımızda;

Yeterli Teknik Bilgi & Ekipman – Dijital göçebelerin, teknik anlamda her sürprize hazırlıklı olmaları gerekiyor. İnternette ortaya çıkabilecek bir problemi çözmek, telefonumuz bozulduğunda garantiye götürmek çok zor olmasa da, farklı ülkelerde bunları yapmak her zaman kolay olmayabiliyor.

Uzaktan İş Yapabilme– Bir dijital göçebenin, dünyanın belki de başka bir noktasında çalışabileceğinden, işinin tam anlamıyla remote olduğundan, ve çalıştığı insanların bunu anladığından emin olması gerekiyor.

Finansal Planlama – “Göçebelik” kavramı kulağa pek pahalı gelmese de, günümüz dünyasında seyahat etmek – bu şehir değiştirmek bile olsa- ve belli dönemlerde farklı yerlerde yaşamak, belli bir seviyenin üzerinde finansal özgürlük gerektiriyor. Uzaktan çalışan, birden fazla işle de uğraşabilen dijital göçebelerin, zor durumda kalmamak için finansal planlamalarını iyi yapmaları gerekiyor. Gidilecek ülkenin finansal sistemini inceleyerek maliyetler için hazırlık yapmak, aynı zamanda kullanılan banka ve kredi kartlarının gidilen yerlerde geçerli olup olmadığını kontrol etmek de önemli…

İletişim ve Uyum Sağlama Becerileri – Dijital göçebelerin farklı kültürlerden farklı insanlar ile tanışıp iletişim kurmaları gerektiğinden, iletişim becerilerinin gelişmiş olması gerekiyor. Farklı yerlere uyum sağlamak -özellikle de bunu orada odaklanarak çalışabilecek seviyede başarabilmek- büyük önem taşıyor. Bu anlamda, dijital göçebelerin, değişime uyum sağlayabilme becerilerinin diğer pek çok insana göre daha yüksek olması gerekiyor.

Dijital göçebelik, anlaşılır şekilde, özellikle de yeni kuşaklar için son derece çekici bir yaşama/çalışma biçimi. Bu anlamda, kişilerin hayatlarında birden büyük değişimler yapmadan önce, bu konsepte küçük adımlar, küçük mekân değişiklikleri ile alışmaya çalışmaları daha makul olabilir.

Uzaktan Çalışmanın En Verimli Hali: Coworking

Eğer farklı mekânlarda çalışma deneyimini yaşamak istiyorsanız, İyi Çalışanlar Ülkesi Workinton’ın yeni nesil coworking alanları, sizin için harika bir başlangıç olabilir! Farklı şehirlerde, dilediğiniz şubede, size ait bir masada kendi belirleyeceğiniz saatlerde çalışabileceğiniz bu alanlarda, siz de uzaktan çalışmanın evden çalışmak anlamına gelmek zorunda olmadığını mümkün olan en keyifli şekilde keşfedebilir, farklı sektörlerden pek çok profesyonel ile iletişim ve networking imkânınızın olduğu modern bir ortak ofis ortamında her zamankinden daha verimli çalışarak dijital göçebeliğe güvenli bir adım atabilirsiniz. Workinton’ın coworking sistemini keşfetmek için, aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz:

https://www.workinton.com/coworking/