Günümüzde farklı sektörlerden pek çok profesyonel freelance, yani serbest çalışma modelini kullanıyor. Kiminin tam zamanlı bir işi varken ek gelir elde etmek için tercih ettiği, kiminin ise tam zamanlı bir iş olarak benimsediği freelance çalışma modeli, kişiye özellikle de çalışma yeri ve zamanlarını belirleme konusunda pek çok özgürlük sunarken, doğası gereği bazen de odaklanmayı, iş takibini ve zaman yönetimini güçleştirebiliyor. Bu yazımızda, freelance çalışanların daha verimli iş yapabilmek için tercih edebileceği belli başlı uygulamalara yer verdik. Siz de zamanınızı daha verimli değerlendirmek, işlerinizi daha iyi planlayabilmek ve takip edebilmek için, bunlara bir göz atmayı düşünebilirsiniz.

Hazırsanız başlayalım! İşte freelance çalışanların işine yarayacak 5 yardımcı uygulama:

1- Clockify (Zaman Yönetimi)

  • Ücretsiz versiyon / Ek özellikli ücretli paketler mevcut

Benimsediği sistemden bağımsız olarak her profesyonel için oldukça önemli olan zaman yönetimi, çalışma saatlerine çoğunlukla kendileri karar veren freelancer’lar için daha da kritik. Çalışma saatlerinizi takip etmek için kullanabileceğiniz Clockify ile, hangi projeye ne kadar vakit ayırdığınızı kolayca görebilir, bu sayede işe ayırdığınız zamanı ne kadar verimli kullandığınızı anlayabilirsiniz.

2- Slack (Müşteri & Ekip ile İletişim)

  • Ücretsiz versiyon / Ek özellikli ücretli paketler mevcut

Slack, hem müşterileriniz hem de birlikte çalıştığınız ekip arkadaşlarınız ile anlık iletişim kurmak için kullanabileceğiniz, oldukça kullanışlı bir platform. İş birliğini kolaylaştıran bu platform ile farklı kanallar oluşturabilir, dosya paylaşımı yapabilir, sesli veya görüntülü görüşmelere katılabilirsiniz. Slack, çalışmalarınızda kullandığınız Google Docs. gibi araçlar ile entegre olmasıyla da, proje/süreç paylaşımını oldukça kolaylaştırıyor.

3- Asana (Proje/İş Yönetimi)

  • Ücretsiz versiyon / Ek özellikli ücretli paketler mevcut

Asana hem çeşitli proje ve görevleri takip edebileceğiniz, hem de bunlar üzerinden müşterileriniz ve ekip arkadaşlarınız ile iletişim kurabileceğiniz bir proje yönetim platformu. Kullanımı kolay olan, projelerinizi teslim tarihleri ve ilgili notlarınız, yüklediğiniz dosyalar ile takvime ekleyebileceğiniz bu uygulama ile, iş takibinizi kolaylaştırmanız mümkün. Ayrıca Asana’yı Google Workspace’e entegre de edebilirsiniz.

4- Evernote (Not alma)

  • Ücretsiz versiyon / Ek özellikli ücretli paketler mevcut

Eğer sürekli not almanız gerekiyor ve notlarınızı organize etmekte güçlük çektiğinizi hissediyorsanız, ihtiyacınız olan freelance aracı Evernote olabilir. Proje notlarından toplantı notlarına, basit fikirlerden önemli detaylara kadar pek çok bilgiyi not edip düzenli bir şekilde saklayabileceğiniz Evernote, etiketleme ve arama gibi özellikleriyle de notlarınıza zaman kaybetmeden kolayca ulaşmanızı mümkün kılıyor.

5- Dropbox (Dosya Depolama)

  • Ücretsiz versiyon / Ek özellikli ücretli paketler mevcut

Dosya depolama söz konusu olduğunda, Dropbox günümüzde en sık tercih edilen uygulamalardan bir tanesi olarak öne çıkıyor. Nedenini anlamak da güç değil… Çeşitli proje dosyalarınızı kolayca yükleyip güvenli bir şekilde saklayabileceğiniz, aynı zamanda müşterileriniz ile de hemen paylaşabileceğiniz Dropbox, dosya depolama ve paylaşımı için freelancer’ların gönül rahatlığıyla tercih edebileceği bir platform.

Freelancer’lar İçin İdeal, Modern Coworking Alanlarını Keşfedin!

Yazının başında da belirttiğimiz gibi, freelancer’lar için çalışırken gerektiği şekilde odaklanabilmek her zaman kolay olmuyor. Odaklanmaktan söz edeceğimiz zaman ise, çalıştığımız ortamın etkisini göz ardı etmemiz mümkün değil. Eğer siz de bir freelance çalışan olarak işlerinizi daha iyi odaklanabileceğiniz, daha verimli çalışabileceğiniz modern, profesyonel ve keyifli bir çalışma ortamında yürütmek istiyorsanız, Workinton’ın coworking alanları tam da ihtiyacınız olan şey!

İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir’de dilediğiniz şubeyi seçebileceğiniz, esnek çalışma sistemi ile çalışmak istediğiniz günler ve saatleri belirleyerek dilediğiniz masada çalışabileceğiniz Workinton coworking alanlarında freelancer olmanın özgürlüğünü tam anlamıyla yaşarken, modern bir ofis konforunu da üst düzeyde deneyimleyebileceksiniz. Kısacası, eğer siz de daha keyifli ve verimli çalışmaya başlamak istiyorsanız, İyi Çalışanlar Ülkesi Workinton’ın ortak çalışma alanlarını keşfetmeye davetlisiniz!