Yapay zeka artık artık belli işler için geliştirilmiş, geliştiricisinin zekasına bağlı algoritmalardan ibaret değil. Elbette halen limitleri ve belki de hep olmasını isteyeceğiz. Ancak artık kendi kendilerine öğrenme yeteneklerine de sahip olmaya başlamış durumdalar. Örneğin DeepBach gibi çok fazla Bach şarkısı dinleyip kendi şarkılarını besteleyebiliyorlar. 
Paris’te bulunan Sony Computer Science Laboratories tarafından geliştirilen DeepBach, müziği inceleyip, öğrenebilen bir derin öğrenme uygulaması. Aslında benzerleriyle aynı şeyi yapıyor; bir müzik yığınını inceleyip ondan anlamlı veriler çıkarmaya çalışıyor. Bu alanda genellikle dinleyicinin müzik alışkanlıkları üzerine bir veri üretmek, sanatçının tarzını analiz etmek gibi genellikle ticari amaçlar gözetilmekte. Ancak DeepBach’ın esas hedefi Bach’ı anlamak ve onun tarzında yeni choral çalışmaları yapmak.
DeepBach, Johann Sebastian Bach tarafından bestelenmiş 352 chroal’in hepsini dinlemiş. Ancak projeyi geliştiren ekip şarkıların temel halini dinlemekle kalmamış, Bach’ın tarzının temellerine inerek şarkıları 4 ana vokal parçasına ayarmış. Bach eserlerini öncelikle bir soprano melodisiyle başlatıyor. Ardından da şarkının 3 alt bileşenini soprano’a göre kurguluyor: alto, tenor ve bas. Kısa eserleri de katıldığında ortaya 2,503 alt sesten oluşan bir müzik verisi çıkıyor. DeepBach şarkılarla bu alt sesler arasındaki ilişkileri de anlayabilmek için de yarısından fazlasını analiz etmiş.

Sonuçları görmek için ekip DeepBach’a bir soprano melodisi vermiş ve şarkının devamını bestelemesi istemiş. Bestelenen şarkıyı aşağıdan dinleyebilirsiniz.

Bu şarkı aralarında müzik profesyonelleri ve müzik öğrencilerinin bulunduğu 1600 kişiye dinletilmiş. Bir orijinal Bach bir de yapay Bach’ın şarkılarını dinleyen kişilerin yarısına yakın bir bölümü yapay Bach’ın bestelediği şarkının gerçek eser olduğunu düşünmüş. Ardından aynı kişilere bir orijinal Bach bestesi daha dinletilmiş ve tekrar değerlendirme yapması istenmiş. Bu dinletimde bile %25’lik bir bölüm halen yapay Bach’ın eserinin gerçek olduğuna kanaat getirmiş.
DeepBach’ın başarısı elbette taklit etmek üzerine ancak yine de ortaya çıkan çalışma bir yapay zeka için oldukça etkileyici. Bu da gelecekte müzik üretiminin nasıl olacağını sorgulamamıza neden oluyor. Bugün bile oldukça dijitalleşen, basitleşen şarkılar gelecekte internet dj’lerine hizmet hitap eden yapay zekalar tarafından üretilebilir. Müzikal dehaların yine çıkıp her şeyi alt üst etmesi mümkün fakat kısa sürede onları da kopyalayacak yapay zekalar gelebilir.
Kaynak