İşinizi büyütmeyi hedefleyen bir girişimciyseniz etkili bir pazarlama stratejisine sahip olmanız ve bu stratejiyi verimli bir biçimde uygulamak için doğru araçları kullanmanız gerekiyor. Pazarlama bütçenizin kısıtlı olanakları göz önünde bulundurulduğunda ise harcayacağınız her kuruş çok önemli.
İşini büyütmek ve pazarlama stratejisini verimli bir biçimde uygulamak isteyen her girişimcinin mutlaka bilmesi gereken en iyi ücretsiz dijital pazarlama araçlarından bazılarını derledik:

Due

Due, pazarlama projelerinizde zaman takibi yapmak, çevrimiçi faturalandırma ve kredi kartı işlemlerini gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz ücretsiz bir dijital cüzdan. Uygulamayı kullanarak, zaman takip süreçleri kullanılırken karşılaşılan insan hatalarını veya hataları azaltarak veriminizi artırabilirsiniz.


Buffer

Buffer, sosyal medya içeriklerinizin zamanlamasını senkronize bir şekilde yönetmeniz için ücretsiz bir plan sunuyor. Uygulamayı kullanarak pazarlama faaliyetlerinizde önemli bir yere sahip olan sosyal medya platformlarında daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.


Hootsuite

Sosyal medya hesaplarınız için oluşturduğunuz içeriklerin zaman yönetiminde Buffer’ı kullanabileceğiniz gibi Hootsuite’i de tercih edebilirsiniz. Ayrıca uygulama sosyal medyada pazarlama faaliyetleriniz için yaptığınız harcamaların geri dönüşlerini analiz etmenize de olanak sağlıyor. Hootsuite tamamen ücretsiz olmasa da, 30 gün boyunca ücretsiz olarak kullanmanız mümkün.


Canva

Görsel içerikler sosyal medya platformlarında daha fazla etkileşim alır. Sosyal medyada etkileşiminizi görsel içerikler kullanarak artırmayı hedefliyorsanız, Canva sunduğu yüzlerce ücretsiz hazır tasarım şablonu ve kolay kullanımı ile oldukça başarılı bir uygulama.


Evernote

Evernote, parlak fikirleri kaydetmenize, beslemenize ve herhangi bir cihazdan paylaşmanıza olanak veren bir araç. Söz konusu pazarlama faaliyetleriniz olduğunda organize bir biçimde çalışmanız oldukça önemli, Evernote bu amaçla kullanabileceğiniz harika bir ücretsiz araç.


SurveyMonkey

SurveyMonkey, en popüler ücretsiz çevrimiçi anket araçlarından biri. Uygulama ile pazarlama faaliyetlerinizde müşterileriniz ve hedef kitlenizi tanımak için anketler yapabilir ve veriminizi artırabilirsiniz.


Mailchimp

E-postaların pazarlama faaliyetlerinde hala oldukça önemli bir yeri var ve Mailchimp, e-posta pazarlaması için kullanarak aynı zamanda attığınız postaların detaylı raporlarına ulaşabileceğiniz oldukça başarılı bir araç. Üstelik uygulama, e-posta listeleriniz 2000 kişiye ulaşana kadar ücretsiz.


Sniply

Sniply internet sitenizde daha fazla ilgi görmesini istediğiniz içerikler için küçük bir açılır pencere içinde “call-to-action” butonları ekleyebileceğiniz ücretsiz bir araç. Bu şekilde trafiğinizin kontrolünü belli bir ölçüde de olsa sağlamanız mümkün.