Ticaret, endüstri vb. alanlarda sermaye koyarak girişimde bulunan kimse, müteşebbis.

Türk Dil Kurumu sözlüğü, girişimci kelimesini bu şekilde tanımlıyor. Bu tanımdaki “sermaye” kelimesi üzerinden gidecek olursak, bir girişimcinin en önemli sermayelerinden birinin de bilgi olduğunu söyleyebiliriz. Eşit derecede öğretici olan başarı ve başarısızlık örnekleriyle dolu global dünyada, elbette bizden daha bilgili, zeki, tecrübeli ve başarılı çok sayıda insan var. Bu insanların yazdıkları, belki de asla yaşayamayacağımız tecrübelerle dolu yılların bilgilerini bazen birkaç gün, bazen de birkaç saatte özümseyebileceğimiz şekilde bizlere sunan kitaplar da, gelecek için önemli bir yatırım niteliği taşıyor.

Elbette girişimciler dahil kimsenin okuması gereken kitaplar listesi 5 ile sınırlı kalmamalı; yine de, piyasada öne çıkan, hem genel okuyucudan hem de işin uzmanlarından olumlu yorumlar alan, önemli görülen 5 tane kitabı, ilginizi çekebileceğini düşünerek bu yazımızda sizler için listeledik.

İşte her girişimcinin okuması gerektiğini düşündüğümüz 5 önemli kitap:

Kilit Adam: Vazgeçilmez Olun – Seth Godin (Linchpin: Are You Indispensable?), 2010

Takım Oyunu, Mor İnek gibi çok satan kitapların yazarı Seth Godin, Kilit Adam kitabında sizden, yaptığınız seçimlerden, geleceğinizden, ve hangi alanı seçerseniz seçin yaptığınız işte önemli bir fark yaratabilme potansiyelinizden bahsediyor. Aklınızda hiç başkalarının aklına gelmeyen bir yöntem belirdi mi? Bir problemi çözebilmek için alternatif bir yol bulduğunuz oldu mu? Ya da başkalarının gerçekleştiremediği bir bağlantı kurdunuz mu? O zaman siz de vazgeçilmez olma potansiyeline sahipsiniz. Tabii bunun için, önce önünüzde duran engelleri aşabilmeniz gerekiyor. Nasıl yapılacağını öğrenmek için, bu kitap iyi bir başlangıç noktası olabilir.

Sıfırdan Bire – Peter Thiel (Zero to One: Notes on Startups, or How to Build the Future), 2014

Facebook, Instagram, Twitter, Whatsapp gibi çığır açacağını düşündüğünüz bir startup fikriniz var ama bu fikri nasıl hayata geçireceğinizden emin değil misiniz? Belki bu konuda tecrübeli birinin söyleyeceklerini dinlemek isteyebilirsiniz. PayPal’ın kurucu ortaklarından, aynı zamanda Facebook’un da ilk yatırımcılarından biri olan ünlü girişimci Peter Thiel, bu sorunun cevabını bu kitapta kapsamlı ve kolay anlaşılır bir şekilde sizlere sunuyor.

Outliers (Çizginin Dışındakiler) Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılı Olur? – Malcolm Gladwell (Outliers: The Story of Success), 2008

Beatles ve Bill Gates’in ortak yanlarının ne olduğunu hiç düşündünüz mü? Çizginin Dışındakiler kitabında, Malcolm Gladwell, bizleri en ünlü, en zeki, en başarılı, en “çizgi dışı” insanların dünyasına keyifli ve öğretici bir yolculuğa çıkarıyor. “Bu insanları çok başarılı kılan şey nedir?” sorusuna cevap ararken, belki de pek azımızın kafa yorduğu bir noktaya; yetiştikleri kültüre, aile ve çevrelerine, jenerasyonlarına ve yetiştirilme tarzlarına dikkat etmemiz gerektiğini söylüyor ve üzerine düşünmeye değer savlar ortaya koyuyor. Başarı üzerine alternatif bir bakış açısı arıyorsanız, Çizginin Dışındakiler’i kütüphanenize eklemenizi tavsiye ederiz.

80/20 Kuralı – Richard Koch (The 80/20 Principle: The Secret to Achieving More with Less), 1999

Daha az efor sarf ederek daha fazla iş başarmak, aslında herkesin, belki de en çok girişimcilerin yapabilmek istediği bir şey. Richard Koch’un geçen yıllar boyunca önemini asla yitirmeyen-ve asla yitirmeyecek olan- bu kitabı, iş ve kişisel hayattaki başarıların yüzde sekseninin, harcanan eforların yüzde yirmisinin ürünü olduğunu söylüyor. Sizin de o yüzde yirmiyi tanımayı öğrenerek, hayatınızı her anlamda değiştirmeniz mümkün.

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı – Stephen R. Covey (7 Habits of Highly Effective People), 1989

Belki de “Verimli İnsanların 7 Alışkanlığı” şeklinde çevrilmesi daha doğru olacak bu kitap, günümüzde kendi alanında herkesin okuması gereken bir klasik olarak görülen, dünyanın dört bir yanında 40 milyondan fazla satmış önemli bir eser. CEO’lardan ebeveynlere, devlet başkanlarından eğitmenlere her kesimden başarılı insanın hayatına dokunmuş olan kitapta Covey, kişisel ve profesyonel hayattaki problemlerin çözümünde prensip odaklı bir yaklaşım benimseyerek, etkileyici örnekler aracılığıyla adil, dürüst, onurlu ve başarılı bir yaşama giden yolu adım adım önümüze seriyor. Değişime ayak uydurmanızı, değişimin getireceği fırsatları değerlendirmenizi sağlayacak altın prensipleri keşfetmek için, bu kitaba bir şans verebilirsiniz.