Geçtiğimiz yılın başlarından beri, hayatımız maalesef hemen her alanda COVID-19’un etkisi altında. Sosyal çevremizden-en azından kaldığı kadarından- iş hayatımıza, özel hayatımızdan aile ilişkilerimize kadar hayatımızın neredeyse her detayını ister istemez tüm dünyayı etkisi altına alan bu pandemi koşulları altında yeniden düzenlemek zorunda kaldık.

Bu yazının konusu olan hibrit çalışma sistemini keşfedip uygulamak için global bir pandemiye ihtiyacımız yoktu belki, ama yine de çoğumuzun eşyalarını ofisten toplayıp çalışmak için evine kapandığı, kimi ofise dönerken kiminin ev ile ofis arasında mekik dokumaya başladığı, kiminin ise bir daha ofise adım atmadığı şu bir buçuk yıla yakın süreçte pek çok kişi için ideal olan bu sistemi daha iyi anladık.

Yazının geri kalanında, yeni nesil çalışma sistemi hibrit çalışma nedir, nasıl işler, faydaları nelerdir gibi sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.

Hibrit Çalışma Sistemi Nedir?

Basit bir şekilde tanımlamak gerekecek olursa, hibrit çalışma düzeni, belli mesai günlerinde evden, belli mesai günlerinde ise ofisten çalışılan bir sistemdir. Bu sistemde; çalışanlar, işverenle birlikte kimin hangi günler ofisten ve evden çalışacağını belirleyerek işletme içerisinde daha esnek, aşağıda da sayacağımız farklı açılardan hem çalışan hem de işveren için avantajları olan yeni bir düzen oluşturuyorlar.

Yazının başında da belirttiğimiz gibi pandemiyle birlikte pek çok insanın evden çalışmaya başlaması, belki de yıllardır söylenen “çoğu iş zaten evden de yürütülebilir”, “çoğu toplantı online da yapılabilir” önermelerinin pek çok durumda gayet doğru olduğunu kanıtladı, ve bu da farklı sektörlerden büyük – küçük pek çok şirketin bu sisteme olan güvenini artırdı diyebiliriz.

Hibrit Ofis Sisteminin Avantajları

Maalesef hala içinde bulunduğumuz pandemi süreci açısından bakarak başlayacak olursak, öncelikle söyleyebiliriz ki bu sistemle aynı anda ofis içerisinde nefes alan çalışan sayısını azaltmak mümkün. Oluşturulan bir takvim doğrultusunda bazı günler belli çalışanlar, bazı günler ise diğerleri ofise geldiğinde, normal çalışma sisteminde aynı anda 10 kişinin içeride bulunacağı bir ofis ortamında, her gün en fazla 5 kişi bulunabiliyor. Bu da elbette herkes için daha güvenli bir çözüm. Buna ek olarak, çalışanların toplu taşımada geçirdiği toplam zamanın azalması da bu bağlamda önemli bir iyileştirme.

İkinci bir avantaj, tabii ki bu sistemin çalışanlara sağladığı esneklik ve konfor. Herkes için ideal olmadığının farkında olsak da, birçok kişi için evden çalışmak ve kendi saatlerini, çalışma düzenini belirlemek verimliliği artıran bir imkân. Çalışan ile işveren arasında güvene ve anlayışa dayalı sağlıklı bir diyalog kurulabildikten sonra, istisnai işler dışında çoğu senaryo için bu sistemin oldukça uygulanabilir olduğu görülebiliyor.

Bunlara ek olarak, ofis içi çalışan sayısının azalmasının, ofis masraflarının azalacağı anlamına geldiğini de belirtmekte fayda var. Buradan yapılacak tasarrufun, çalışanlara ve işletmeye fayda sağlayacak başka şekillerde değerlendirilmesi mümkün.

Hibrit Ofis Sisteminin Zorlayıcı Yanları

Tabii ki pespembe bir resim yapıp konuyu kapatmak olmaz. Oldukça hızlı bir şekilde geçiş yapılan hibrit ofis sisteminin, hem çalışanları hem de işverenleri zorlayabilecek -ama uygun yaklaşımla aşılabilecek- yanları mevcut. Bunlar arasından öne çıkanları sıralamak gerekecek olursa:

  • Yüz yüze iletişimin azalması – Sosyalleşmek, beyin fırtınası yapmak, yakın temas iş birliği gerçekleştirmek, pek çok kişi için motive edici faktörler. Bunların azalması, verimliliği düşürebiliyor.
  • Bir rutin oluşturmanın zor olabilmesi – Dürüst olmak gerekirse, evde bir rutin oluşturmak çoğu insan için kolay bir iş değil. İpin ucu kaçtığında bunun işlere de yansıması muhtemel. Bu yüzden hem işverenlerin hem de çalışanların evde disiplin yakalayabilmek için ekstra çaba sarf etmesi gerekebiliyor.
  • İletişim problemleri – Günümüzün global dünyasında her ne kadar herkes birbirinden birkaç tık uzakta da olsa, uzaktan iletişim hiçbir zaman ofiste iki metre ötenizde duran iş arkadaşınıza seslenmek kadar kolay olmayacak. Özellikle de acil durumlarda yaşanacak “ulaşım problemleri” can sıkıcı olabilir.
  • Siber güvenlik tehditleri – evden çalışan insanların internet ağlarının ne kadar güvenli olduğundan emin olmak zor. Bu konuda profesyonel bir yaklaşım sergilemeyen çalışanlar -özellikle de sık sık kafe, restoran gibi halka açık yerlerde çalışan kişiler- siber güvenlik saldırılarına stabil bir ofis ağında çalışanlara oranla daha açık olabiliyor.

Nelere Dikkat Etmeli?

Hibrit ofis sistemi, şu an yalnızca ülkemizde değil, dünyanın çeşitli birçok noktasında da uygulanıyor. Peki bu uygulamayı daha başarılı kılmak, yukarıda bahsettiğimiz olumsuzlukların mümkün olduğunda önüne geçmek için ne yapmalı? Birkaç öneri:

  • İletişimi kuvvetli tutmalı – Belki de en önemli madde bu. Birçok önemli sorunun kaynağının iletişim problemleri olduğu düşünülürse, işletmelerin hem doğru uygulama seçimi hem de şirket politikası düzenlemeleri ile uzaktan çalışanlarla verimli iletişim kurulabileceği bir sistem oturtması şart.
  • Proje Yönetimi önemli– İşler ne kadar planlı programlı takip edilirse o kadar iyi; bu yalnızca hibrit ofislere özgü bir durum değil elbette; ama uzaktan çalışanların olduğu bir işletmede çok daha önemli hale geliyor. Çeşitli proje yönetimi uygulamalarından size ve şirketinize en uygun olanını tercih ederek, işlerin daha düzenli ilerlemesini, aradaki boşlukların doldurulmasını sağlayabilirsiniz.
  • Yeni politikalar oturtulmalı- Yeni bir düzene geçiliyorsa, şirket içinde yeni politikaların oturtulması ve takip edilmesi de şart. Çalışanların haklarını gözeterek, bu yeni sistemde işlerin en efektif şekilde ilerlemesi için dikkat edilmesi gereken noktalar belirlenip bunların üzerinden geçilmeli.

Hibrit Çalışmak İstiyorsanız, Workinton’da Yeriniz Hazır!

Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli lokasyonlarında iyi çalışmak isteyen ekip ve bireylere kapılarını açan Workinton, modern ve esnek çalışma ortamlarında sayısız sektörden profesyoneli ağırlıyor. Siz de hibrit çalışma sistemini hayata geçirmek, çalışacağınız yeri ve saatleri kendiniz belirlemek istiyorsanız, Workinton şubelerindeki coworking alanlarında verimli çalışmak için ihtiyaç duyacağınız her şeyi -ve fazlasını!- bulabilirsiniz. Workinton coworking hizmeti hakkında detaylı bilgi almak için, buraya tıklayabilirsiniz!