Yoğun bir rekabetin yaşandığı iş hayatında, başarıyı getirecek ve farklılaşmayı sağlayacak önerilere hepimizin ihtiyacı var. Kariyer basamaklarını hızla tırmanmayı hayal eden her insanın yapması gereken şey aslında çok basit: Hedef koymak ve buna yönelik olarak somut adımlar atmak. Geriye kalanları ise sizler için derledik.

Kendinize hedef koyun

İş yaşamında başarılı bir birey olmanın ilk ve temel şartı hedef koymaktır. Hangi işi yaparsanız yapın; net, ulaşılabilir, ölçülebilir, zamanı belli ve spesifik bir hedefe sahip olmanız; ne istediğinizi ve nereye gittiğinizi bilmenizi sağlar. Unutmayın, bunları bilmezseniz kaybolursunuz.

Stresinizi yönetin

Stresin sadece günlük hayatta değil, iş hayatındaki başarıyı da doğrudan etkileyen bir faktör olduğu biliniyor. Bir noktaya kadar motive edici bir özelliği olsa da, yoğun şekilde stres yaşayan bireylerde dikkat dağınıklığı, verim azalması, motivasyonsuzluk gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Bunları yenmek için kısa molalar vermek, planlı çalışarak iş yükünü eşit paylaştırmak gerekiyor.
business-plan

Planlı olun ve zamanınızı siz yönetin

Birçok çalışan, üzerindeki iş yükünün çok fazla olduğundan ve hiçbir şeyi yetiştiremediğinden şikayet etmektedir. Bu durum bazı vakalarda doğru olsa da, temel sorun zamanın iyi yönetilememesinden kaynaklanır. Plansız çalışmak, zaman kaybına neden olduğu gibi bireylerin başarı oranını da düşürmektedir. Günü planlamak, hangi işin ne kadar zaman aldığını hesaplamak ve en önemlisi de bunun takibini yapabilmek için bir ajanda tutmak, bu sorunu hızla ortadan kaldıracaktır.

Esnek olun

Kurallı olmak ve belirli bir disiplin altında çalışmak, verimi artıran faktörlerden biridir. Ancak iş yerinde hiçbir olay ya da kişiye karşı katı olmamak ve içinde bulunulan duruma göre hareket etmek, başarıyı getiren diğer faktörlerden bir diğeri. Hızlı bir şekilde ortama ve duruma adapte olabilirseniz, sorunları daha çabuk aşarak önünüze bakabilirsiniz.

Dış görünüşünüz sizi yansıtsın

Toplumsal ya da kişisel iletişimin yüzde 55’ini beden dili ve hareketler oluşturur. Dış görünüşünüzün ve giysilerinizin sizi yansıtması, karşınızdaki ile iletişiminizi kuvvetlendirecektir. Kendinizi rahat hissettiğiniz, özenli kıyafetler giymeniz, kendinizi daha iyi ifade edebilmenize olanak sağlar.
BA-Image-1370x865

Deneyimlerinizden faydalanın

Geçmiş zaman diliminde yaşadığınız olaylardan elde ettiğiniz deneyimler, gelecekte nelerle karşılaşabileceğinizi bilmeniz açısından oldukça önemlidir. Bir şeyi bilmenin tek yolu onu deneyimlemektir. Bulunduğunuz noktada çok fazla kalmadan üstüne yeni bir şeyler katmalı ve daima ilerlemelisiniz.

Yaratıcı olun ve bunu gösterin

Birçok işte yaratıcı olmak, başarıyı da beraberinde getirir. Yaratıcılık, kişinin ruh halinin de pozitif olduğunu dair bir işarettir aynı zamanda. Burada önemli olan yaratıcı olduğunuzu çevrenize göstermek, bir anlamda bunu iş hayatında satmaktır. Negatifliklerinizi üzerinizden atarak yaratıcı olabilir ve başarıyı yakalayabilirsiniz.

Çalışırken kısa molalar verin

Masa başı iş yapan kişilerin ortalama odaklanma süresi 20-40 dakika arasındadır. Ara vermeden, sürekli bir şekilde çalışmak zamanla işe olan motivasyonunuzu azalmasına sebep olur. Ne iş yaparsanız yapın, kısa molalar vererek ya da farklı bir işe odaklanarak kendinize ve beyninize zaman tanıyın. Bu şekilde daha sürdürülebilir bir çalışma temposu yakalayabilirsiniz.
plan

Hatalarınızdan dersler çıkarın

Birçok insan hata yapmaktan korkar fakat hata ve yanlış yapmadan herhangi bir şeyin doğrusunu öğrenmek mümkün değildir. Mühim olan bu hataların neden kaynaklandığını bularak bir kez daha tekrarlamamaktır. Eğer hatalarımızdan gerekli dersi çıkarmazsak, sürekli aynı şeyleri tekrar ederiz. Geçmişte yaşanılan her şeyin bize bir deneyim kattığını düşünerek, gelecek için bunlardan bilgi çıkarmak, başarının size daha hızlı gelmesine yardımcı olur.

Ön yargılarınızdan kurtulun

İş hayatında başarılı olmanın ve kariyer basamaklarını hızla tırmanmanın önündeki en büyük engel önyargılardır. Birçok kişi, yeteri kadar bilgi edinmeden ve dinlemeden, karşısındaki bireyler veya olaylar hakkında bir yargıya varır. Bu da olayları tüm gerçekliğiyle görmenizi engeller. Hayatınıza yeni giren kişiler hakkındaki önyargılarınızı azaltır ve bireyleri olduğu gibi kabul etmeyi öğrenirseniz, hem daha mutlu hem de daha başarılı bireyler olabilirsiniz.