Bazıları iş ile özel hayat arasındaki dengeyi kurmanın kişisel mutluluk için önemli olduğunu savunurken bazıları ise iş ile özel hayatın birbirinden ayrı kabul edilemeyeceğini ve dengeleme konseptinin yanlış olduğunu savunuyor.
Neredeyse klişe haline gelen bu konu hakkında pek çok araştırma ve makale mevcut. Ancak kariyerinde başarıyı yakalamış insanların iş ve yaşam dengesi için neler tavsiye ettiğini merak ediyorsanız, aşağıdaki TED konuşmaları kesinlikle size göre.

“İş hayatı dengesi nasıl kurulur?” -Nigel Marsh

Yazar ve pazarlamacı Nigel Marsh, işiniz ile özel hayatınız arasındaki dengenin patronunuza bırakamayacağınız kadar önemli olduğunu söylüyor. “ Hayatınızı tasarlamıyorsanız, başkası bunu sizin için yapacaktır ve bu tasarıdaki denge hoşunuza gitmeyebilir.” diyerek daha dengeli olmanın hayatı dramatik bir şekilde gözden geçirmek anlamına gelmediğini ve aslında bu konu için yapacağınız ufak yatırımlarla ilişkilerinizin ve yaşamınızın kalitesini artırabileceğinizi belirtiyor.

“Başarılı Olmak İçin Daha Fazla Uyuyun” -Arianna Huffington

Arianna Huffington’a göre, liderlerin işlerini daha iyi yapabilmeleri için gereken şey, yeterli uykuyu alıyor almaları. Üstelik bu konuda yapılan çalışmaların sonuçları da Huffington’ı destekler nitelikte. Huffington konuşmasında, iş hayatında başarı için neden sıkı çalışma ve uzun saatlerin norm olamayacağını anlatıyor.

“Daha İyi Çalışmanın Mutlu Sırrı” -Shawn Achor

Uzun vadeli mutluluğumuzu dış dünyanın değil, kendimizin belirlediğini ve eğer bakış açımızı değiştirebilirsek, yalnızca mutluluğumuzu değiştirmekle kalmayıp aslında ne kadar başarılı olacağımızı da değiştirebileceğimizi anlatan Achor, konuşmasında üretken olmanın sırlarını anlatıyor.