Geleneksel anlayışa göre, iş ve tatil yalnızca pek bağdaşmamakla kalmayan, çoğu durumda zıt anlamlı kullanılan iki kelime. Düşünün; çalışmıyorsanız tatildesinizdir, tatildeyseniz de çalışmıyorsunuzdur. Öte yandan globalleşmenin, dijitalleşmenin ve tabii ki son iki yılda pandeminin de etkisiyle hızlı bir dönüşüm geçiren modern iş dünyasında geleneksel anlayışın fazla bir yerinin kalmadığını da düşünürsek, bir kere geldiğimiz bu hayatta iyi bir yaşam için farklı sebeplerden dolayı gerekli olan bu iki önemli kavramın birbiriyle bu kadar da tezat olmasına hiç gerek olmadığını söyleyebiliriz.

Bu bağlamda, yazının geri kalanında, iş dünyasının şu anki en büyük trendlerinden workation konseptinden kısaca bahsedip bu modern çalışma formatını sizlere basitçe tanıtacağız.

Hazırsanız başlayalım!

Workation Nedir?

Workation, sıcak bir yaz gününde, denizden çıktıktan hemen sonra -henüz kurumamışken- ferahlatıcı bir kokteyl eşliğinde e-posta gelen kutunuzu kontrol etmek demek. Ya da birkaç parça kıyafetle birlikte dizüstü bilgisayarınızı da sırt çantanıza sıkıştırıp gittiğiniz bir kamp alanında, kuş sesleri araya karışmasın diye bir saatliğinize çadırınıza dönüp hafta ortası ekip toplantınızı oradan yapmak…

Evet, “work” ve “vacation” kelimelerinin birleşimiyle oluşturulmuş bir kelime olan workation -bazı yabancı kaynaklarda “woliday” ve “workoliday” olarak da geçtiği görülebilir- basit bir şekilde, iş ve tatil süreçlerini bir arada yürütmek olarak tanımlanabilir.

Workation konseptinin temelinde, günümüzde pek çok işin internet bağlantısı olan herhangi bir yerden yürütülebilecek olduğu gerçeği yatıyor. Aslında bu gerçeğin yıllardır farkında olsak da, tahmin edilebileceği gibi geleneksel anlayışı birden terk etmek kolay değildi. Ardından ise hayatlarımızı hemen her anlamda değiştiren bir pandemi sürecine girdik, ve birçok ofisin mecburen kapandığı, insanların evden çalışmaya başladığı bu süreç ilerledikçe de uzaktan çalışma sistemine geçmenin aslında gerçekten de söylendiği kadar basit, ve tahmin ettiğimizden çok daha etkili olabileceğini fark ettik. Bunun kaçınılmaz sonucu da, “tatil yeri” olarak bilinen yerlerin uzaktan çalışanlar için gayet iş yeri de olabileceğinin fark edilmesi, ve insanların kafalarında “iş” ve “kendine ayrılan zaman” konseptlerinin asla bir araya gelemeyecek iki uç olduğu algısının dağılmaya başlaması oldu.

Neden Workation?

Bu sorunun en basit cevabı şu: Neden olmasın?

Workation yapanlar, hayatlarını iş – tatil olarak bölme gereksinimi duymuyor, canları nereden isterse oradan çalışabilen insanlar olarak aslında canları ne zaman tatil yapmak isterse o zaman tatil yapıyorlar. Bunun onlara getirileri neler mi?

  • Daha fazla özgürlük – Workation konseptini belirleyen insanlar, “Bu sene tek bir yere gidebilirim, nereyi tercih etsem?” diye düşünmüyor, ya da şehir dışındaki bir etkinliğe davet edildiklerinde arkadaşlarına “Geçen hafta tatilim bitti.” gibi cevaplar vermek durumunda kalmıyorlar.
  • Artan üretkenlik- Hava değişimi herkese iyi gelir. Her günü aynı dört duvarın arasında geçirmektense ilginç yerlere gidip işlerini oradan yürütebilmek, pek çok kişi için üretkenliği önemli ölçüde artırmaya yetecek kadar motive edici bir şey!
  • Yeni deneyimler- Daha çok yer görmek, daha çok insanla tanışmak, daha çok yaşamak anlamına da geliyor! Bunu yapamamak sürekli ofiste çalışanların en çok şikayet ettiği konulardan biri değil mi zaten?
  • İşi sahiplenme- Facebook ve Twitter gibi teknoloji devlerinde de gördüğümüz üzere, işverenler, iş yapıldığı müddetçe istediği yerden yapılsın anlayışını benimseyerek çalışanlarına güvendiklerini gösterdikleri zaman, bu güven geriye artan çalışan bağlılığı & işi sahiplenme olarak dönüş yapıyor.

Workation, Workinton’da Yapılır!

Workinton ile, aklınıza esen her yer ofis!

Workation trendinin en güzel örneği, Workinton ve STH Travel & Mice iş birliği ile, Hapimag Sea Garden Resort ev sahipliğinde Bodrum’da hayata geçti! Eğer siz de bu yeni global trendi kaçırmamak; çalışma yerinizle birlikte iş ve tatil günlerinizi/saatlerinizi de kendiniz belirlemek ve istediğinizde çalışıp istediğinizde tatil yapmak istiyorsanız, ayrıntılı bilgi için aşağıdaki bağlantıları takip edebilir, Workinton ile gerçek workation deneyimini en iyi şekilde yaşayabilirsiniz!

Bodrum’dan dünyaya; Her Yer Ofis!