Yoğun rekabet ve sürekli zorlaşan koşullar, iş yaşamını oldukça stresli hale getirebiliyor. Bu stresle başa çıkarken bir yandan da üretkenliği korumak ve iş performansını artırmak için ise, zihinsel anlamda gerçekten sağlam olmak gerekiyor. Çağımızda, zihinsel sağlık ve iyilik için birçok kişi meditasyonu tercih ediyor. Neden diye merak ediyorsanız, gelin; meditasyonun iş yaşamındaki faydalarını ve başarılı girişimcilerin bu uygulamaları alışkanlık haline getirmelerinin sebeplerini birlikte inceleyelim.

Meditasyon Nedir?

Meditasyon, binlerce yıl öncesinden gelen eski bir uygulamadır. Zihinsel açıdan rahatlamayı ve dengeyi sağladığı için hala dünya genelinde yaygın olarak tercih edilmektedir. Düşüncelerin odaklanması ve yönlendirilmesi, aynı zamanda da zihnin eğitilmesi için uygulanır. Kişiye olumlu bir ruh hali ve bakış açısı kazandırmaya katkıda bulunur. Hayatın her noktasında, farklı amaçlar için meditasyon uygulanabilir. Örneğin öz disiplini sağlamak, sağlıklı bir uyku düzeni oluşturmak ve hatta ağrıları azaltmak için meditasyon yapılabilir.

İş dünyası ve Meditasyon

Girişimcilik, birçok kişi için heyecan verici bir serüven olabilir. Ancak bu yolculukta, başarılı olmanın sırlarından biri de zihinsel dengeyi sağlamaktır. İş stresiyle başa çıkmak, yaratıcı düşünceyi teşvik etmek ve berrak bir zihinle kararlar almak için birçok girişimci meditasyonu alışkanlık haline getiriyor. Araştırmalar, meditasyonun beyni doğrudan etkileyerek stresi azaltabildiğini gösteriyor. Bu sayede, aslında meditasyon, girişimcilerin daha iyi kararlar vermelerine de yardımcı oluyor.

Meditasyonun Faydasını İş Hayatında da Gören Başarılı İsimler

İşte meditasyonu alışkanlık haline getirmiş, ve bunun faydasını görmüş ilham verici isimlerden birkaçı…

Steve Jobs 

Apple şirketinin kurucusu olan Steve Jobs iş dünyasında en çok tanınan iş insanlarının başında gelmektedir. Jobs, zihnini kontrol etmek ve ruhunu arındırmak için Zen meditasyonundan destek alıyordu, ve bu uygulama zihnini ve bedeni zinde tutmasına yardımcı oluyordu. ‘‘The Zen of Steve Jobs’’ isimli çizgi romanda da, meditasyonun Steve Jobs üzerindeki etkisi görülebilir.

Ray Dalio 

Dünyanın en büyük yatırım fonu kurucularından olan Ray Dalio, üniversite yıllarında hayranı olduğu ‘’The Beatles” adlı grubun, meditasyon için Hindistan’a gitmesinden etkilenip bunun bir faydası olabileceğini düşünerek Transandantal Meditasyon’u öğrendi. Ray Dalio, bu disiplinin konsantrasyonunu geliştirdiğini ve daha yaratıcı düşünmeyi sağladığını deneyimledi. Dalio, başarı heyecanını tekrar hissetmeyi sağlayacak tek yöntemin meditasyon olduğunu ve girişimcilerin meditasyon konusuna daha fazla ilgi göstermeleri gerektiğini söylüyor.

Oprah Winfrey

Başarılı bir iş hayatına sahip olan, ve Amerika’nın en çok izlenen talk show programlarından The Oprah Winfrey Show’un sunucusu olarak bilinen Oprah Winfrey, meditasyonu bir Tanrı ile yakınlaşma biçimi olarak tanımlıyor. 25 senelik başarı hikayesinde de en önemli etkenlerden birinin meditasyon olduğunu vurguluyor.

Meditasyon sadece stres yönetimi değildir. Yaratıcılığınızı arttırabilmek, dingin bir zihin alanı yaratmak, daha kaliteli yaşamak, anı yaşayabilmek, işimize daha iyi konsantre olabilmek ve motivasyonumuzu arttırabilmek için meditasyon yapmak iş hayatında başvurabileceğiniz en önemli faktörlerden bir tanesi.

Zihninizi dinlendirmek ve kendinizin en iyi halini bulabilmek için size en uygun meditasyon yöntemini belirleyerek, siz de bu uygulamayı günlük hayatınızın bir parçası haline getirebilirsiniz.