İyi Çalışanlar için dünyanın en popüler profesyonel sosyal ağı LinkedIn’i tüm açılardan ele aldığımız rehberimiz ikinci bölümüyle devam ediyor… Devam etmeden önce, rehberimizin ilk bölümüne buradan göz atmak ve değinilen konuları hatırlamak isteyebilirsiniz.

İyi Bir Arşiv

Linkedln de yazılan her şey kayıt altına alınır. İleride bir gün yazdığınız bir yazı paylaştığınız bir konu veya bir gruptaki görüşlerinize ihtiyacınız olduğunda geriye dönüp onlara ulaşmanız son derece kolaydır. Bu şekilde elinizin altında yıllar boyu kaybolmayacak güçlü bir arşive sahip olmuş olacaksınız. Burada yazılan yazılar anlamlı ve kaliteli içerik olduğu sürece mutlaka değerlidir. Bu değeri saklamak için ayrıca bir çaba harcamanıza gerek kalmayacak çükü sosyal ağ sizin yerinize bu işlevi hem tarih sırasına göre yaparken hem de arama özelliği sayesinde kolay ulaşım imkanı da verecektir.

Şirket İmajı

İnsanlar çeşitli paylaşımlar ile şirketler hakkında bilgi paylaşımı yapabiliyorlar. Linkedln yapılan bu paylaşımlar iş ağı olması sebebi ile daha çok dikkat çekiyor ve ciddiye alınıyor. Bu sebeple şirket imajınızı oluşturma noktasında eski ve yeni çalışanlarınızın paylaşımları daha değerli ve özel oluyor. Yapılan her olumsuz paylaşım şirketinizin imajına zarar verirken her olumlu paylaşım ise bu imajı daha da yukarılara taşıyor. Şirket imajınız açısından mutlaka kaliteli içerikler ve paylaşımlar yapmalısınız asla ağız dalaşına girerek süreci olumsuza doğru çekmemelisiniz. Bunun için yapılan her olumsuz eleştiride siz bir açıklama yaparsınız karşı taraf bir açıklama yapar ve konu sizin açınızdan bu noktadan sonra kapanmalıdır. Eğer kapatmazsanız uzatırsanız haklı olsanız bile haksız duruma düşmüş olursunuz.

Birlikte Öğrenelim

Firma sahipleri diğer rakiplerinin neler yaptığını artık sosyal ağlar aracılığı ile rahatlıkla kontrol edebiliyor. Hangi kampanyaları var kaç takipçileri var hangi paylaşımları daha çok beğeni toplamış hangi ürün ve hizmetleri beğeniliyor bunları rahatlıkla görebiliyoruz. Buna göre de firmalar kendi stratejilerini oluşturarak diğer rakipleri ile rahatlıkla yarışa girebiliyorlar. Bu durum aslında alıcıların daha çok işine yarıyor çünkü ortaya çıkan kaliteli rekabet sonrasında alıcılara fayda sağlayan kampanya ürün ve hizmetler ortaya çıkmış oluyor.

LinkedIn Neden Gerekli?

 • Arama motorların da daha rahat görünür olursunuz ve kişiler size daha rahat ulaşabilirler.
 • Kolay iş fırsatları yakalayabilirsiniz
 • Ürün ve hizmetlerinizi daha rahat hedef kitlenize ulaştırabilirsiniz,
 • Uzman olduğunuz alanlarda paylaşımlar yaparak bu alana meraklı kişiler tarafından takip edilebilirsiniz.
 • Firma ürün ve kampanyaları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz,
 • Ortak düşüncedeki insanlarla gruplar oluşturabilir, bu gruplara üye olabilirsiniz böylece iletişim ağınız daha da güçlü hale gelmiş olur.
 • Bunların dışında her kullanıcının kendine has geliştirdiği faydalar olabilir.

Linkedln’inın kişisel marka oluşturmada ve diğer kişiler ile iletişim kurmada kişilere fayda sağlayabilecek bir sosyal iş ağı olduğundan bahsetmiştim. Bu platformu kullanan kişilere baktığımızda iş hayatına atılmış ve öğrenci olanlar çoğunluktadır. Bu ağı oluşturmaya başlamadan önce mutlaka neleri paylaşacağınızı özelliklerinizi mutlaka kağıt üzerinde bir taslak şeklinde çalışın ve kendinizi hazır hissetmeye başladığınız anda girişleri yapmaya ve profilinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Önce Profiliniz

İyi bir profil oluşturmak için gerekli olan tek şey iyi bir hazırlıktır. Bu hazırlık öncesinde bir çaba emek ve enerji ister. Çünkü oraya yazdığınız her şey profilinizi okuyan kişilerin sizin hakkınızda bir fikir edinmelerine neden olacaktır. Sadece laf olsun diye yaptığınız bir profil doldurma etkinliği veya oraya yazdığınız espiri amaçlı bir söz kişilerin sizin hakkında sizi daha tanımadan bir ön yargı oluşturmalarına sebep olacak. Şunu asla unutmayın sizin ne söylediğiniz veya ne yazdığınız değil karşıdakinin ne anladığı çok önemli buna dayanarak yazdığınız her kelimeyi her sözcüğü ilmek işler gibi hassas ve tartarak yazmalısınız bu şekilde çalışırsanız kişiler sizin ne kadar dikkatli ve titiz olduğunuz ve emek verildiği hakkında fikir sahibi olacaklardır.
Profilinizde asla kendinizi yardıma ihtiyacı olan biri gibi göstermeyin bu sizin ne kadar güçsüz ne kadar zayıf olduğunuzu gösterir. Unutmayın şirketler kendilerine güvenen ve çalışacağı ekibe güven verecek kişiler ile çalışmak isterler eğer siz baştan bu şekilde davranırsanız sizin yetkinliğinizden ve idareciliğinizden mutlaka şüphe edeceklerdir. Dik durun cesur ol. Neyseniz osunuz kendinizi olduğunuzdan da farklı göstermeyin çünkü doğal olmayan her şeyin etkisi zamanla geçer. Mutlaka ayaklarınız yer bassın profiliniz de sade doğal olan sizi yansıtsın.

Bağlantılar

Profilinizdeki arkadaş sayınız diğer bir deyim ile bağlantı sayınız ne kadar az olursa insanlar sizin hakkınızda ne kadar acemi olduğunuzu düşüneceklerdir. Oysa sizin amacınız profesyonel olmak bu amaçla bu profili oluşturuyor ve yeni bağlantılar kurmak istiyorsunuz yeni başladığınız anda mutlaka ortak arkadaş bağlantılarınızı tarayın onları sürece dahil edin. Ama sırf kalabalık görünsün diye de alakalı ve alakasız herkese davet göndermeyin zaten bunun içinde belirli bir sınırlama mevcut durumda. Öncelikle hangi alana ihtiyaç duyuyorsunuz hangi alanda hizmet vermek veya hizmet almak istiyorsunuz bu alandaki kişiler ile bağlantılar kurun o zaman amacına hizmet eden bir platformun kullanıcı olmuş olacaksınız. İnsanlar en çok ortak noktaları olan kişilerle sohbet etmeyi birlikte fikir alışverişi yapmayı isterler. Siz bilgisayar sektöründe hizmet verirken tıp alanındaki arkadaşlarınızın paylaşımı dikkatinizi çekmeyecektir. Çekse bile ikinci planda kalacaktır.
Bazen bir şirketin genel müdürüne veya CEO diye tabir ettiğimiz yöneticisine, hatta bir yönetim kurulu başkanına bağlantı isteği gönderdiğimizde veya kendi adıma söyleyeyim gönderdiğimde utanırdım. Adam kos koca genel müdür CEO, benim arkadaşlığımı niye kabul etsin diye düşünürdüm ve utana sıkıla istek gönderdiğim bütün yöneticiler bağlantı isteklerimi kabul ettiler hatta kendilerine soru sorduğumda geri dönüş bile yaptılar. Yeri gelmişken şunu da belirtmek isterim. Profilinizdeki bağlantılarınıza özelden soru sorarken aranızda arkadaşlık bağı yoksa lütfen fazla uzun cümleler kurmayın. Beni işe alın yalvarırım tarzında cümleler ile başlayan yazışmalar daha il saniyeden itibaren okunmadan geri dönüşüm kutusuna gönderiliyor. İnsanlar artık 140 karakter ile derdini anlatırken siz destan yazmaya kalkarsanız epostanıza asla yanıt alamaz hatta bu konuda ısrarcı olmaya devam ederseniz bu bağlantınızdan olur ve engellenirsiniz bununda ötesine geçerseniz işinin tadını kaçırırsanız artık paylaşım duvarında kendinizi afişe edilmiş halde bulursunuz buda sosyla medya hayatınızın bittiği anlamına gelir. Yazılı olmasa da sosyal medyanın da kuralları mevcut ve olmalı da.
Özellikle sahte hesaplara karşı dikkatli olmalısınız. Bazı kötü niyetli kişiler kendisini iş adamı olarak tanıtarak ve böyle bir profil sayfası açarak sizi tuzağına düşürmek isteyebilirler bunun için mutlaka o kişinin sayfasına bağlantılarına ve yetkinliklerine bakarak bu süreci iyi şekilde kontrol altına almalısınız.

 • 1. Derece Bağlantılar, davet gönderdiğiniz veya davetini kabul ettiğiniz kişilerdir ve profillerinde 1. Derece simgesi ile gösterilir. Bu kişilerle mesaj aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz.
 • 2. Derece Bağlantılar, 1. Derece bağlantılarınızın bağlı olduğu kişilerdir. 2. Derece simgesi ile profillerin yanında gösterilir. Bağlantı Kurun’u tıklayarak kendilerine davetiye gönderebilirsiniz. INMail aracılığı ile de iletişime geçebilirsiniz.
 • 3. Derece Bağlantılar ise 2. Derece bağlantılarınızın bağlı olduğu kişilerdir. 3. Derece simgesini profillerinin yanında ve arama sonuçlarında görebilirsiniz.

İsim ve soy isimleri tam olarak görünüyorsa bağlantı kurunun tıklayarak bağlantı kurabilirsiniz eğer sadece soyadlarının sadece ilk harfi görünüyorsa bağlantı kurun seçeneğiniz aktif olmaz kendilerine InMail aracılığıyla bağlantı kurabilme şansınız vardır.

50 Kişi Aranıyor

Bağlantılarınızın güçlü olması için en az 50 bağlantınızın olması gerektiği konusunda sosyal medya uzmanları birleşiyor. Bu şekilde ikinci ve üçüncü bağlantılar kurarak bu sayıyı artırabilirsiniz.

Ağımıza Bağlantı Ekleyelim

Profilimizi oluşturduk ve şimdi ise sırada ağımıza ekleyeceğimiz kişileri belirlemeye sıra geldi. Bunun için ilk önce yapmanız gereken şey iş arkadaşlarınızı eşinizi dostunuzu ekleyerek başlamak. Çünkü tanıdığınız kişileri ekledikçe onların tanıdıklarını da eklemeye başlayarak ağınızı yavaş yavaş genişletmiş olacaksınız.

Eklesem Eklesem Kimi Eklesem?

Kitabın başından itibaren çeşitli aktarımlar ve bilgiler paylaşıyorum. Bu paylaşımların başında sizin mesleğiniz ile  iş alanınızla alakalı olan kişileri profilinize ekleyin yaptığınız işe hizmet etmeyen ve alakalı olmayan kişileri eklediğinizde kısa vadede size faydaı dokunmayacaktır.
Ekleyeceğiniz kişiler;

 • Yaptığınız iş alanında otorite olan,
 • Paylaşımları kaliteli ve içeriği sağlam olan kişiler,
 • CEO ve Üst düzey şirket yöneticileri
 • İş arkadaşlarınız,
 • Rakip firma da çalışan arkadaşlarınız,
 • İşiniz ile ilgili oluşturulmuş gruplar
 • Aileniz,
 • İşiniz ile ilgili seminer ve organizasyon düzenleyen kişi ve kuruluşlar,
 • İşiniz ile ilgili blog sayfası yazanlar.

Bazen yanlışlık sonu bir başkasına gitmesi gereken bir E-posta size gelebilir. Bu şekilde gelen bir mesaj olursa karşı tarafa yanlış geldiğini hatırlatan bir e-posta göndermenizde fayda var. Çünkü hayatın yoğun koşuşturmacası içinde farkına varamayabiliyoruz. Bazen de sizi ağa düşürmek isteyen kötü niyetli kişilerinde bu tarz girişimleri olabilir. Onlara karşıda mutlaka dikkatli olunmasında fayda vardır.

Rehberim ve Arkadaşım

Rehberinizde bulunan arkadaşlarınız ile iletişim halinde olmak özellikle onarın doğum günlerini ve iş yıl dönümlerini kutlamak onlara ayrı bir değer verecektir. Aslında zaman alan bir iş değil ortalama ayıracağınız birkaç dakika onların sizin ne kadar düşünceli ve özel anlarını takip eden birisi izlenimi verecektir. Unutmayın her insan özel olmayı ve özel hissettirilmeyi ister sizde bununla ilk adımı atmış olursunuz.
Tanımadığınız kişilere sürekli arkadaşlık isteği gönderiyorsanız Linkedln sizi askıaya alabilir ve belirli bir süre arkadaşlık isteği gönderemezsiniz. Bu yüzden arkadaşlık istekleri gönderirken dikkatli olmalısınız aldığınız her şikayet sizin olumsuzluk hanenize yazılır.
Sağ üst kısımda bulunan tanıyor olabileceğiniz kişiler bölümü aslında size iyi bir yol gösterici olacaktır. Belirli bir algoritmaya göre çalışan bölümde uzun zamandır görmediğiniz bir arkadaşınıza ulaşabilirsiniz. Bu bölümleri lütfen dikkatlice kontrol edip ona göre bağlantınızı yapın. Bu bölümün altında yer alan daha fazlasını görün sekmesi ise diğer bağlantılarınızı gösterecektir.

Davetiye ve Mesaj Göndermek

Bağlantı kurmak istediğiniz kişiye bağlantı davetiye yollayarak ve onun bu daveti kabul etmesi ile profesyonel ağınıza eklemiş olursunuz. Davet yolladığınız kişi sizin isteğinizi kabul ederse birinci derece bağlantınız olmuş olur. İletişim sayfasından veya kişinin profil sayfasından gönderdiğiniz mesaj alıcının bildirim ayarlarına bağlı olarak mesaj listesine veya epostasına gönderilir.
Davetiye kısmı ile ilgili açıklama yapmak gerekirse ağınıza eklemek istediğiniz kişiye hazır şablon olarak gönderilen ve kişilerin işini kolaylaştıracak bir metin var. “Linkedln ağıma eklemek istiyorum” şeklinde bu hazır bir mesaj kalıbı olduğu için ne yazık ki kişiler üzerinde etkili olmuyor. Kişiye özel bir mesaj yazmanız ve bu mesaj içeriğinde neden onu ağınıza eklemek istediğinizi belirten etkili ama kısa bir not sizin bu konuda ne kadar dikkatli ve hassas olduğunuzun kanıtı olacaktır.   İnsanlar özel olduklarını hissetmek isterler. Bazen bir toplantı bir davet bir etkinlik sonrası size bağlantı isteği gelebilir. Eğer hatırlayamadıysanız size davet gönderen kişiyi ona bir mesaj gönderip kendisini hatırlatmasını isteyebilirsiniz.

İletişim Kanallarını Açık Tutun

Linkedln üzerinde bütün iletişim kanallarınız açık olmalı insanlar size ulaşmak istediklerinde size bir iş teklifi yapmak durumunda kalmaları durumunda rahatlıkla ulaşılabilir olmalısınız.

Görünür Olun

Görünür olmanın ilk yolu sağlam ve etkili ağlarınız olmasıdır. Eğer bunu hallettiyseniz düzenli paylaşımlar yapmalı, yapılan paylaşımlara yorumlar yapmalısınız dikkat etmeniz gereken en önemli nokta paylaşım yapıyor olmak için yapmayın, yere sağlam basan kaliteli içerikler paylaşmanız sizin görünürlüğünüzü arttıracaktır. Bu tarz paylaşımlara devam ettiğinizde takipçi sayınız artacak kişiler acaba bugün ne paylaşmış diye profilinizi ziyaret edeceklerdir. Unutmayın ilgi çekici ve farklı paylaşımlar görünürlüğünüzü arttırır.

Gruplarda Aktif Olun

Gruplar sizin gibi düşünen sizin gibi ortak noktalar ve konular arayan kişilerin buluştuğu bir alandır. Alanınız ile ilgili birçok tartışmanın döndüğü bilgi paylaşımın aktif olduğu ve uzmanlığınızı kanıtlamanızı sağlayacak yerlerdir. Mutlaka bu gruplara üye olun. Aktif paylaşımlarda bulunun ve uzmanlığınız ile ilgili bir konu geldiğinde bu tartışmalara paylaşımlara dâhil olun.