Kendi işini başlatmak büyük, cesaret isteyen ve takdire şayan bir karar. Sizi bu karara iten sahip olduğunuz iyi bir fikir yahut sıfırdan bir şirketi kurup büyütme fikrinin verdiği heyecan olabilir. Üstelik kendi girişiminizi kurmak için büyük bir sermayeye sahip olmak zorunda değiliz.
İlk bakışta bu büyük bir problem gibi görünse de, sermayeye sahip olmamanız sizi kendi şirketinizi kurma hayalini takip etmekten alıkoymamalı. Aslına bakarsanız, eğer ne yaptığınızı biliyorsanız büyük sermayelere sahip olmadan da kendi işinizi kurabilir ve büyütebilirsiniz.
Öncelikle, kendi işinizi kurmanın getirdiği finansal yüklere göz atmakta fayda var. Bir girişim kurmanın sabit bir maliyeti olmadığından, farklı işler farklı ihtiyaçlar ile karşılaşır. Yine de, aşağıdaki başlangıç ihtiyaçları listesi birçok iş için geçerli kabul edilebilir:

  • Lisanslar ve izinler. İş kuracağınız ülkeye, şehre ve sektöre göre özel dokümantasyona ve izinlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
  • İşin gerçekleştirilmesi için olmazsa olmaz bilgisayar gibi platformlara ihtiyaç duyacaksınız.
  • Araçlar. Özel makinelere veya yazılımlara ihtiyaç duyabilirsiniz.
  • Ofis alanı. İnanılmaz büyük bir maliyet kalemi; üstelik beraberinde internet ve sarf malzemeleri gibi maliyetler de cabası. Neyse ki tüm bu maliyetlerden kurtulmanın bir yolu var.
  • Operasyon giderleri. İşinizi yürür kılan operasyonlar beraberinde maliyet getirir; pazarlama da bunlardan bir tanesidir.
  • Bir şirket kurmanız durumunda, hiçbir geliriniz olmasa dahi vergiye tabi tutulursunuz.
  • Personel giderleri. Şayet işinizi tek başınıza halledemiyorsanız, her ay ödeme yapmanız gereken insanları ekibinize katmanız gerekecek.

Tüm bunları bildikten sonra, yatırım almadan elinizdeki düşük sermayeyle şirket kurmak için önünüze iki seçenek çıkıyor; ihtiyaçları azaltmak veya daha hedefe yönelik bir başlangıç yapmak.

İhtiyaçları azaltmak

İlk seçenek, iş modelinizi yukarıdaki ihtiyaçlar listesini olabildiğince sadeleştirecek şekilde yeniden kurgulamak. Örneğin, eğer bir profesyonel danışmanlık şirketi kurmak istiyorasnız, işe tek başınıza başlayarak ‘personel giderleri’, bir ortak ofis veya sanal ofis çözümü tercih ederek de ‘ofis alanı’ kalemlerinden kurtulabilirsiniz.
Gelgelelim, bu yaklaşımla kurtulamayacağınız birkaç maliyet kalemi söz konusu. Örneğin lisanslar, izinler ve vergiler gibi yasal yükümlülükler yine sorumluluğunuza girecektir.

Küçük adımlarla hedef odaklı başlangıç

Bu seçenek daha çok işinizin ısınma turları gibidir. Topyekün bir başlangıç yerine, mevcut işinizi yarı zamanlı olarak yürütüp, geriye kalan zamanda kendi işiniz ile ilgilenebilirsiniz. Bunun yanı sıra, ilk müşterinize fatura kesmeden şirket kurmayarak, vergi ve muhasebe giderlerinden de muaf kalabilirsiniz.
Şirketiniz tatmin edici bir nakit akışına ulaştıkça, belirlediğiniz önceliklere göre hayalinizdeki iş modelini uygulamanızı mümkün kılacak hamleleri yapabilir ve şirketinizi parça parça inşa edebilirsiniz.