Modern çağda, çalışan insanlar çeşitli birçok sebepten ötürü yaptıkları işe motive olmakta zorlanabiliyorlar. İş yaşamının stresi, kişisel problemler ve çeşitli dış faktörler, anlaşılabilir bir şekilde stajyerden yöneticiye her çalışanın motivasyonu azaltabiliyor. Bununla birlikte, motivasyon eksikliğini aşmak için uygulanabilecek birçok etkili yol bulunuyor. Bu yazımızda, iş hayatınızda kendinizi motive etmek için kullanabileceğiniz yöntemlere yer verdik.

İşte daha iyi motive olmak için yapabilecekleriniz…

1- Kendinize Somut Hedefler Belirleyin

Yapacağınız işe daha iyi motive olmak için atabileceğiniz temel adımlardan biri, öncelikle net bir amaç belirlemektir. İster orta ya da uzun vadeli kariyer hedefleri, ister günlük yapılan planlar dahilinde olsun, bu hedefler sizi ileriye yönlendirecek bir pusula görevi görecektir. Bu amaçlara odaklandığınızda, motivasyonunuzu yüksek tutmak sizin için çok daha kolay olacaktır.

2- Pozitif Düşünmeye Odaklanın

Hepimiz, doğamız gereği zaman zaman olumsuz düşüncelere kapılabiliyoruz. Fakat olumsuz düşünceler sizi geriye çekebilir. Bu nedenle, çoğunlukla olumlu bir bakış açısı benimsemek, kendinizi motive etmenin bir diğer anahtarıdır. Karşılaştığınız zorlukları fırsatlar olarak görün ve her başarısızlığı bir öğrenme deneyimi olarak kabul edin. Pozitif düşünmek, motivasyonunuzu artırmanıza yardımcı olacaktır.

3- Kendinizi Ödüllendirmeyi İhmal Etmeyin

Başarıları kutlamak ve kendinize küçük ödüller belirlemek, motivasyonunuzu artıracaktır. Örneğin, kendinize koyduğunuz bir hedefe ulaştığınızda kendinize ödül vermek -bu sizi mutlu edecek herhangi bir şey olabilir- ilerisi için daha fazla motive olmanıza yardımcı olabilir. Bu yüzden, zaman zaman kendinizi şımartmayı ihmal etmeyin.

4- Başarınızı Tanıyın

Bazen tüm hedeflerimize ulaşamayabiliyoruz. Yine de bu, başarısız olduğumuz anlamına gelmek zorunda değil. Sonunda tam olarak istediğiniz noktaya varamamış olsanız da, bu, o süreçte yaptıklarınızı ve başardıklarınızı takdir etmenize engel olmamalı. İleri doğru attığınız her adımın, üstesinden geldiğiniz her engelin önemli olduğunun bilincinde olarak, tüm hedeflerinize ulaşamasanız da gösterdiğiniz başarıyı takdir edin.

5- İş Birliği Yapın & İlham Alın

İş birliği yapmak ve iş arkadaşlarıyla iyi ilişkiler kurmak da çalışma motivasyonunu artırabilir. Ayrıca, başarılı insanların hikayelerini okumak ya da mümkünse ilham verici kişilerle etkileşimde bulunmak da yine kendinizi motive etmenize yardımcı olabilir. Pek çok başarılı insanın, başarı hikayelerinde diğerlerinden ilham aldıklarını unutmayın!