Ortak çalışma alanları denildiğinde aklınıza birkaç basmakalıp geliyor olabilir; içebildiğin kadar ücretsiz kahve, masa tenisi ve langırt, Apple bilgisayarlarının başında meşgul görünen genç insanlar gibi. Bunlar yalnızca vitrinden görünenler; elde edeceğiniz gerçek faydalar ise tüm bunların ardında yatıyor.

Makul fiyatlıdır

İstanbul, İzmir veya Ankara gibi bir büyük şehirde ofis kiralamak hiç de düşük maliyetli değildir. Ortak çalışma alanları ise evlerinde veya kafelerde çalışan girişimciler düşünülerek hazırlanmış fiyat listelerine sahiptir. Bir kafenin WiFi’ına ortak olmak için ödediğinizden fazla ödemeniz gerekir fakat uzun vadede daha makul fiyatlıdır. Öte yandan, bu yerlerde çay, kahve ve tuvalet kağıdı gibi ürünlerin stoklarını yenilemekle de uğraşmazsınız.

Ekibiniz büyüdükçe yerinizi genişletebilirsiniz

Girişimler için hiçbir şey statik değildir. Ekibiniz büyüdüğünde ofisinize yeni bir oda ekleyemezsiniz fakat ortak çalışma alanları tam olarak bu esnekliği sunar. Bu ay beş çalışanınız varken, bir sonraki ay 10’a artabilir; hiç sorun değil. Koridorun sonunda tüm ekibiniz için daha büyük bir oda bulunacaktır.

İhtiyaç duyduğunuzdan habersiz olduğunuz avantajlar

Ortak çalışma alanları girişimlerin ihtiyaçlarına aşinalardır ve müşterilerinin işlerini büyütmesi için çeşitli hizmetler sunaralar. Bu hizmetler yatırımcılara sunum yapabileceğiniz etkinliklerden muhasebe desteğine kadar çeşitlilik gösterebilir. Eğer ortak çalışma alanını kullandığımız firma bir konuda size yardımcı olamazsa, her zaman komşularınızdan yardım isteyebilirsiniz.

Network

Çoğunluğunu gençler oluştursa da, ortak çalışma alanlarındaki insanların uzmanlıkları bir hayli çeşitlilik gösterir. Bu alanlarda çalışan firmaların ve endüstrilerinin farklılık içeren bir ekosistem oluşturduğunu söyleyebiliriz. Önünüzde kahve fincanını dolduran kişinin ne yaptığını önceden kestirmeniz imkansızdır; öyleyse neden merhaba demiyorsunuz?

Pozitif enerji

Girişimcilik psikolojik açıdan zorlayıcı bir serüven olabilir. Ortak çalışma alanlarında çevreniz zeki, çalışkan ve tutkulu insanlar ile doludur ve bunun girişimci kararsızlığına birebir çözüm olduğunu söyleyebiliriz. Nasıl bir zorlukla karşı karşıya olursanız olun, büyük bir ihtimalle komşularınızdan birisi daha önce bunu yaşamış ve üstesinden gelmenin bir yolunu bulmuştur.