Ada yaşantısı ana karada yaşamaktan farklı bir tecrübedir. Sınırlı kaynaklar ve sınırlı yaşam alanı beraberinde bazı dezavantajları getirse de, kendine has atmosferi ve kozmopolit düzenin nimetlerinden uzaklaşmak adaları güzel kılan detaylardır.
Özel koşullarıyla adalar bazen yenilikçi projeleri denemek için de biçilmiş kaftan olabiliyor. Tesla ve geçtiğimiz haftalarda 2,6 milyar dolar karşılığında satın aldığı SolarCity’nin hayata geçirdiği proje bunun en güncel örneklerinden bir tanesi.
Amerikan Samoası’ndaki Ta’u Adası, bugüne kadar ihtiyaç duyduğu enerjiyi dizel jeneratörler ile üretiyordu. Tesla ve SolarCity, yalnızca bir yıl gibi kısa bir sürede adanın 600 kişilik nüfusunun ihtiyaç duyduğu tüm enerjiyi (neredeyse %100’ünü) güneş panelleri ve pilleri ile sağlayacak dev bir temiz enerji şebekesi kurdu.
Proje, Tesla ve SolarCity birleşmesinin faydalarını göstermesi açısından bir gövde gösterisi olarak algılanabilir. Bu doğrultuda kurulan güneş enerjisi şebekesi SolarCity tarafından üretilen 5328 güneş paneli ve Tesla imzalı 60 elektrik pilinden oluşuyor.

Amerikan Samoası ve ABD İçişleri Bakanlığı tarafından fonlanan proje sayesinde adanın yıllık 109.500 galon dizel ihtiyacı ortadan kalktığı gibi, yakıtın ulaştırılma sürecinde ortaya çıkan maliyet de bertaraf edilmiş oldu.
Şebeke, hiç güneş görmediği durumlarda adanın üç gün boyunca elektrik ihtiyaçlarını karşılayabilecek ve yeniden tam kapasite şarj edilmesi için yalnızca 7 saat yeterli olacak. Adanın hastanesi, polisi ve itfaiyesinin yanı sıra yerel işletmeler de şebekenin ürettiği güneş enerjisinden faydalanacak.
Ta’u Adası sakinlerinden Keith Ahsoon, Tesla’nın blogunda projeye dair kaleme aldığı yazısında, bu proje sayesinde adanın karbon ayak izini de düşüreceğinin altını çizdi: “Bir adada yaşadığınızda küresel ısınmanın etkilerini ilk elden deneyimliyorsunuz. Sahil erozyonu ve diğer önemli değişimler buradaki hayatın bir parçası. Bunlar ciddi problemler ve umarım bu proje herkes için iyi bir örnek olur.”
SolarCity satın alması Tesla’nın enerjinin üretilme ve depolanmasını birleştirmeyi içeren “Büyük Plan”ının bir parçası. Fakat bu satın alma bir hayli riskli çünkü SolarCity kazandığı her 1 dolar için 6 dolar harcayan bir pozisyonda ve bir süre daha kârlı olabilmesi mümkün görünmüyor.