Bir gecede gelen başarı öykülerine yalnızca girişimciliği tecrübe etmemiş olan insanlar inanır çünkü gerçek girişimcilik deneyimi beraberinde sıkı çalışma, titiz planlama ve cesaret gerektirir.
Fikrinizi gerçekleştirmek için cesur olmanız gerekir. Cesaret, müzmin girişimcilik adayları ile çiçeği burnunda girişimcileri ayıran yegane şeydir; o büyük adımı atmak için gereken iç sesin ta kendisidir. Aşağıdaki sebeplerden ötürü, cesareti girişimciliğin X faktörü olarak tanımlamak mümkün.
Külfetli iş. Birçok girişimci fırsatları değerlendirmek için fedakarlıkta bulunuyor ve kişisel yaşamlarından bile ödün veriyorlar. Hayallerinize giden yol ile yaşamınız birbirleri içine bozunmaya başladığında aralarındaki dengeyi sağlayabilmelisiniz.
Riskli iş. Varlıklı değilseniz girişiminizin başarısız olması yaşam standartlarınızı da riske sokar. Riske edilenler bu denli yüksekken oyuna devam etmek cesaret ister. Fakat işleri bir kez yola koyduktan sonra, riskleri asgariye indirebilirsiniz.
Kontrol sizde. Herkesin sayısız iyi fikri var. İyi bir girişimci ise bu fikirlerden hangisinin peşinden gitmesi gerektiğini seçecek kadar cesur ve kendine dürüst olmayı başarır. Doğru kararı verebilmek için şüpheci bir yaklaşım sergilemeniz ve başarı şansınızı objektif bir şekilde değerlendirmeniz gereklidir.
Konfor bölgesinin dışında. Şu ankinden daha iyi bir noktaya gelmek için, önce tüm cevaplara sahip olmadığımızı kabullenmemiz ve öğrenmeye hazır olmamız gereklidir. Tüm bunları gerçekleştirmek için ise kişisel çekincelerinizi aşmanız olmazsa olmaz.