Hızla büyüyen ya da büyüme yöntemlerini araştıran markalar için doğru pazarlama kampanyaları hazırlamak büyük çabalar gerektirir. Pazarlama kampanyalarınızı daha etkin kılmak ve markan bilinirliğinizi artırmak için üzerine düşünebileceğiniz bazı pazarlama stratejilerini sizin için derledik.
İyi Çalışanlar İçin Pazarlama Stratejileri

  • Pazarlama işbirlikleri kurun

Pazarlama kampanyalarınıza odaklandığınızda gerçekleştireceğiniz işbirliklerinin markanıza birçok faydası bulunacağını unutmayın. Ortak çalışma alanlarını kullanan bir markaysanız eğer stratejik pazarlama işbirlikleri konusunda işiniz epey kolaylaşacak demektir. Oluşturduğunuz işbirliklerinde normalden daha kaliteli ve yaratıcı içerikler oluşturma eğiliminde olmanız markanızın kendisini en doğru şekilde ifade etmesi için önemlidir. Yeni kitlelere ulaşmak için ucuz bir pazarlama yöntemi arıyorsanız tanıştığınız iş bağlantılarınızı markanızın bağlantıları haline getirmeyi deneyin.
kullanıcı bazlı içerik

  • Kullanıcı bazlı içeriklerin gücünü keşfedin

Pazarlama sektöründe son zamanlarda en çok konuşulan konulardan birisi ‘millenial’ denilen Z jenerasyonunun tüketim çemberine girmesiyle birlikte markaların pazarlama stratejilerini onlara göre şekillendirme çabasıdır. Z jenerasyonuna mensup 839 kişi üzerinde yapılan araştırmalar bu kişilerin günde 5,4 saatlerini çevrelerindekiler tarafından oluşturulan içeriklere harcadığını gösteriyor. Bu toplam medya tüketiminin neredeyse %30’unu temsil ediyor. BU rakam bile kullanıcı bazlı içeriğin gücünü keşfedebilmemiz için yeterli. Gene aynı araştırmaya göre Z jenerasyonunun satın alma kararlarında bu tarz içerikler diğer medya türlerine göre %20 daha etkili oluyor. Kullanıcılarınızın markanız için içerikler üretmelerine odaklanmak önemli bir pazarlama yöntemi olacaktır.
influencer marketing

  • Etkin kişilerle bağlantıda olun

Yeni bir kitleye ulaşmanın ve marka bilinirliğinizi artırmanın yollarından bir diğeri de sektörünüzdeki etkili kişilerle, ya da hedef kitlenizin etkili bulduğu kişilerle işbirliği yapmaktır. Onlarla markanız arasında bir bağ kurmak, markanızla etkileşimde bulunmalarını ve size içerik üretmelerini sağlamak etkili bir pazarlama stratejisidir.
sosyal medya

  • Yeni kanal ve platformları deneyimleyin

Markanızı ve ürünlerinizi tanıtmak için yeni platform ve kanallara entegre olmaktan çekinmeyin. Facebook, Instagram, LinkedIn, Twitter gibi kanallar dijital pazarlamanın halihazırda mihenk taşlarını oluştursa da Z jenerasyonunu peşine takabilen yeni uluslararası ya da lokal platformları takipte kalmaya çalışabilirsiniz. Örneğin Scorp gibi platformlar markanızı yepyeni bir kitleye taşıma gücüne sahip olabilir.
hikaye anlatmak

  • Bir hikayeniz olsun

Hikaye anlatımı pazarlamanın en etkili yöntemlerinden birisidir. Doğrudan ürününüzü bağırmak yerine hedef kitlenizle markanız arasında bir bağ oluşmasını sağlayacak hikayenizin olması ve bunu farklı medya kanalları için farklı şekillerde anlatmanız önemli bir stratejidir. Dilerseniz sizin için daha önceden hazırladığımız hikaye anlatıcılığı yazımıza da göz gezdirebilirsiniz.