Rekabetin çok yoğun olarak yaşandığı sektörlerde bir marka olmanın değeri paha biçilemez. Dev şirketlerin dev pazarlama bütçeleri kadar kullanıcıların gözündeki marka repütasyonları onlarla rekabete girecek her şirket için korkutucu bir silah gibi. Bir marka yaratmanın yıllar süreceğini düşünürseniz, topla tüfekle bu rekabete dalmanın bir yol olmadığını görürsünüz. Fakat günümüzde bir girişimin pazara girip dev şirketleri perişan ettikleri örneklere artık aşinayız. Eğer yeterince sarsıcı, ses getirici bir şirket olmayı başarırsanız, geleneksel şirketlerin 10 yılda yaratabileceği marka etkisini 2-3 yıl oluşturabilirsiniz.
Bunun yolu elbette geleneksel şirketlerde pek görülmeyen hız ve esneklikle birlikte cesur olmaktan geçiyor. Çünkü büyük riskler almadan büyük etkiler yaratmak da pek mümkün olmuyor. İşte bu yolda ilerleyen şirketlerin gözden kaçırmaması gereken 3 temel adım!
1- Gözü pek olun!
Hedeflerinize yürürken çok tedbirli olmak, iki kez düşünüp bir kez adım atmak geleneksel şirketler için mantıklı olabilir. Fakat siz pazarı sarsmak, dengeleri çok hızlı şekilde değiştirmek istiyorsanız bazı büyük riskleri almaktan çekinmemelisiniz. Kararları hızlı alıp, dikkat çekici, tabiri caizse kışkırtıcı adımlar atmak zorundasınız. Bu yüzden gözü pek olun, hedefinize ilerlerken cesur adımlar atın.
2- İşaretleri görün
Elbette büyük şirketleri tedirgin etmek, pazarda dengeleri sarsmak kolay bir iş değil. Bu her zaman gerçekleşecek diye bir kaide yok. Bunun gerçekleşeceğine dair inancınız pazarı çok iyi araştırıp, bilgi sahibi olduktan sonra hala eşsiz bir çözüm üretip üretmediğinizi düşünmenize bağlı. Eğer gerçekten diğerlerinde olmayan bir şey, yükselişe geçecek bir trend yakaladığınızı düşünüyorsanız, doğru işareti görüyorsunuz demektir.
3- Gerçek ihtiyacı keşfedin
Bir ürünün iyi olması her zaman çok satacağı anlamına gelmez. Her yıl onlarca şirket, onlarca farklı ürün geliştirip tüketicilere sunuyor fakat istediği ilgiyi bulamıyor. Dolayısıyla tüketiciler için gerçek ihtiyacı, gerçek problemi keşfetmek zorundasınız.
”Bu yukarıdakilerden emin olsam, zaten çok kolay olurdu” diye düşünüyor olabilirsiniz. En nihayetinde şunu kabul etmeniz gerekiyor; hiçbir zaman başarının garantisi yok. Sizin için çağın ürünü olan şey, müşterileri heyecanlandırmayabilir. Fakat etkileyici bir başarı istiyorsanız fikrinize tutkuyla bağlanıp, kendinize güvenip, en iyi yapıyorcasına yaşamak zorundasınız.