İzmir Hazır Ofis

İzmir Hazır Ofis

​Workinton İzmir’de: İş Hayatının Kalbinde, Verimliliğin Zirvesinde Çalışın!

Hazır ofis konsepti, işletme sahipleri ve serbest çalışanlar için bir ofis kurma sürecini, geleneksel ofislere kıyasla hemen her açıdan çok daha hızlı, pratik ve uygun maliyetli hale getiriyor. Eğer siz de İzmir’de bir hazır ofis sahibi olmayı düşünüyor ve bu modern konsept hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız, ihtiyacınız olan bilgileri bu sayfada bulabilirsiniz.

Kolayca Çalışmaya Başlaman İçin Workinton’da İhtiyacın Olan Her Şey Var!

7/24 Hizmet

Dinlenme Alanı

Etkinlik

Güvenlik

Hızlı İnternet

İkramlar

Toplantı Odası

Sekreterlik

Kolay Ulaşım

Kargo

Temizlik

Kilitli Dolap

Yaygın Lokasyon

Kolayca Çalışmaya Başlaman İçin Workinton’da İhtiyacın Olan Her Şey Var!

7/24 Hizmet

Dinlenme Alanı

Etkinlik

Güvenlik

Hızlı İnternet

İkramlar

Toplantı Odası

Sekreterlik

Kolay Ulaşım

Kargo

Temizlik

Kilitli Dolap

Yaygın Lokasyon

Lokasyonlar

Lokasyonlar

Bayraklı Tower

Ankara Cad. No:81 K:1 D:011 Bayraklı Tower
Bayraklı/İzmir

En basit tanımı ile, hazır ofis, işletmelere hemen taşınıp çalışmaya başlayabilecekleri tam donanımlı modern bir ofis sunan yeni nesil bir çalışma konseptidir. Bu konsept ile, şirket sahipleri ve/veya freelance çalışanlar, geleneksel ofis kurma sürecindeki uygun yer bulma, eşya alma, temel tadilatlar, ve altyapı maliyetleri gibi detaylar ile zaman kaybetmeden, çok kısa süre içinde, rahatça çalışabilecekleri bir ofis sahibi olabilirler. Bu modern ofislerde, aynı zamanda işletmelerin temizlik, güvenlik, kargo karşılama gibi çeşitli ihtiyaçları da profesyoneller tarafından karşılanır.

İyi Çalışanlar Ülkesi Workinton ile İzmir’de bir hazır ofis sahibi olduğunuzda sizi bekleyen ayrıcalıklar:

  • Ofis eşyaları, altyapı maliyeti, temel ofis hizmetleri gibi normalde ayrı olan kalemler için teker teker harcama yapmaz, yalnızca tek bir fatura ödersiniz. Bu da size zaman, enerji, ve maliyet avantajı sağlar.
  • Hazır ofis sistemi size esneklik sunar. Başka bir deyişle, hazır ofis sahibi olduğunuzda, kuruluşunuz büyüdükçe ve ihtiyaçları arttıkça, ofisinizi de kolayca büyütebilirsiniz.
  • Hazır ofise geçiş sürecinde, geleneksel ofis kurma sürecinde karşılaşma ihtimaliniz olan aksaklıklar ve aksilikler ile karşılaşmazsınız; süreç çok daha pürüzsüz ve hızlı bir şekilde ilerler.
  • İyi Çalışanlar Ülkesi’nde hazır ofis sahibi olduğunuzda, farklı sektörlerden pek çok profesyonel ile networking yapma imkânı bulursunuz.

Workinton İzmir’de hazır ofis üyeliği için 1 aylık üyelik bedeli kadar depozito alınmaktadır.

Workinton İzmir’in aşağıdaki şubelerinde hazır ofis sahibi olabilirsiniz:

Bayraklı Tower

Ege Perla

İzmir’de hazır ofisinizin bulunduğu şubemizde, aylık 8 saate kadar maksimum 8 kişi için toplantı yapma hakkınız bulunuyor. Bunun yanı sıra, hazır ofis üyelerimize ekstra toplantı ihtiyaçları için %10 indirim avantajı da sağlıyoruz.

Hazır ofis sisteminde ödemeler aylık olarak alınır. İşletmeler, faturalarını EFT, havale gibi yöntemler ile ödeyebilirler.

İzmir hazır ofis fiyatları, işletmenizin ihtiyaçlarına göre değişiklik göstermektedir. Eğer işletmenize en uygun hazır ofis çözümleri ve fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi almak isterseniz, bizlerle dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.

Hazır ofis hakkında daha fazla bilgi almak için, ilgili sayfamıza göz atabilir, sayfadaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.